Dovolená bude dražší: Cestovky zdražují kvůli ropě.

hpv, djl
22. 5. 2008 13:15
Palivové příplatky k letence se zvedají o dvěstě korun
Cestování, ilustrační foto.
Cestování, ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dovolená u moře bude pro Čechy opět dražší.

Většina cestovních kanceláří od pondělí totiž opět zvedá palivový příplatek k letence po Evropě. Na místo současných 1 790 korun  za osobu bude muset každý cestující zaplatit o dvě stě korun více.

Zdražení deníku Aktuálně.cz potvrdily například cestovní kancelář Čedok, CK Fischer nebo Exim Tours.

"Cena ropy neustále roste. Proto je dražší i letecká přeprava," říká k současné situaci Jan Koláčný, obchodní ředitel Exim Tours.

Za posledních 12 měsíců tak cestovní kanceláře zvedají palivové příplatky již potřetí. Loni touto dobou se přitom palivový příplatek na lety po Evropě účtoval ve výši 1 190 korun na osobu.

Zdražení se týká pouze klientů, kteří ještě nemají podepsanou smlouvu na nákup zájezdu.

Velké cestovní kanceláře využívají především služeb leteckých přepravců Travel Service a ČSA. I když se na charterových linkách Českých aerolinií taxy zvyšují, na pravidelných linkách se tím nemění.

"Situace je kritická, protože se ropa neustále zdražuje. ČSA situaci pozorně monitorují, zatím ale neplánují žádné konkrétní kroky," řekla Aktuálně.cz Daniela Hupáková, mluvčí Českých aerolinií.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy