Dovolená v Černé Hoře podraží. Země zavádí novou daň

mih, Reuters
28. 5. 2008 15:01
Peníze mají sloužit k ochraně přírody
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podgorica - Černá Hora zavede novou ekologickou daň, a to pro všechna auta mířící do země z ciziny.

Platit se začne 15. června. Každý osobní vůz, který přejede hranici, zaplatí 10 eur, řidiči autobusů a nákladních vozidel 150 eur.

Dovolená u Jadranu se navíc letos prodraží také kvůli zpoplatnění slovinských dálnic.

Čtěte podrobnosti: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Ekologický poplatek uhradí řidiči na přechodu při vjezdu do Černé Hory. Dostanou potvrzení platné jeden rok.

Černohorci očekávají v letní sezoně o něco více turistů než loni. Mluvčí ministerstva turistického ruchu Jelena Paovičová řekla, že se vláda neobává, že by kvůli zavedení daně počet turistů poklesl.

Ministerstvo doufá, že turisté budou stále více využívat alternativní způsoby dopravy, jako jsou vlaky a autobusy. Vybrané peníze půjdou na ochranu přírody a boj proti znečištěnému ovzduší.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1992 se země prohlásila za "ekologický stát", přesto si návštěvníci i sami Černohorci stále stěžují na velké množství odpadků a znečištění přírody.

Na černohorské pláže a do hor po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 přijíždějí ročně statisíce turistů - a desetitisíce aut - především ze Srbska a Makedonie.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jelo do Černé Hory loni  na dovolenou 33 tisíc Čechů.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 28 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy