Dovolená v Černé Hoře podraží. Země zavádí novou daň

mih, Reuters
28. 5. 2008 15:01
Peníze mají sloužit k ochraně přírody
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podgorica - Černá Hora zavede novou ekologickou daň, a to pro všechna auta mířící do země z ciziny.

Platit se začne 15. června. Každý osobní vůz, který přejede hranici, zaplatí 10 eur, řidiči autobusů a nákladních vozidel 150 eur.

Dovolená u Jadranu se navíc letos prodraží také kvůli zpoplatnění slovinských dálnic.

Čtěte podrobnosti: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Ekologický poplatek uhradí řidiči na přechodu při vjezdu do Černé Hory. Dostanou potvrzení platné jeden rok.

Černohorci očekávají v letní sezoně o něco více turistů než loni. Mluvčí ministerstva turistického ruchu Jelena Paovičová řekla, že se vláda neobává, že by kvůli zavedení daně počet turistů poklesl.

Ministerstvo doufá, že turisté budou stále více využívat alternativní způsoby dopravy, jako jsou vlaky a autobusy. Vybrané peníze půjdou na ochranu přírody a boj proti znečištěnému ovzduší.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1992 se země prohlásila za "ekologický stát", přesto si návštěvníci i sami Černohorci stále stěžují na velké množství odpadků a znečištění přírody.

Na černohorské pláže a do hor po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 přijíždějí ročně statisíce turistů - a desetitisíce aut - především ze Srbska a Makedonie.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jelo do Černé Hory loni  na dovolenou 33 tisíc Čechů.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy