Dovolená v Černé Hoře podraží. Země zavádí novou daň

mih, Reuters
28. 5. 2008 15:01
Peníze mají sloužit k ochraně přírody
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto
Dovolená u Jadranu, ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podgorica - Černá Hora zavede novou ekologickou daň, a to pro všechna auta mířící do země z ciziny.

Platit se začne 15. června. Každý osobní vůz, který přejede hranici, zaplatí 10 eur, řidiči autobusů a nákladních vozidel 150 eur.

Dovolená u Jadranu se navíc letos prodraží také kvůli zpoplatnění slovinských dálnic.

Čtěte podrobnosti: Cesta do Chorvatska kvůli dálničním známkám podraží

Ekologický poplatek uhradí řidiči na přechodu při vjezdu do Černé Hory. Dostanou potvrzení platné jeden rok.

Černohorci očekávají v letní sezoně o něco více turistů než loni. Mluvčí ministerstva turistického ruchu Jelena Paovičová řekla, že se vláda neobává, že by kvůli zavedení daně počet turistů poklesl.

Ministerstvo doufá, že turisté budou stále více využívat alternativní způsoby dopravy, jako jsou vlaky a autobusy. Vybrané peníze půjdou na ochranu přírody a boj proti znečištěnému ovzduší.

Foto: Aktuálně.cz

V roce 1992 se země prohlásila za "ekologický stát", přesto si návštěvníci i sami Černohorci stále stěžují na velké množství odpadků a znečištění přírody.

Na černohorské pláže a do hor po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 přijíždějí ročně statisíce turistů - a desetitisíce aut - především ze Srbska a Makedonie.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur jelo do Černé Hory loni  na dovolenou 33 tisíc Čechů.

Čtěte také:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Proud lávy ze sopky na ostrově La Palma výrazně zpomalil, možná do moře nedorazí

Proud lávy ze sopky na španělském ostrově La Palma od nedělní erupce výrazně zpomalil a možná tak ani nedorazí do moře, čehož se od počátku týdne mnozí odborníci obávají. Po střetu žhavé lávy s mořskou vodou by totiž podle vědců nastala chemická reakce, která by do vzduchu uvolnila obrovské množství páry s nebezpečnými látkami a kousky vulkanického skla. 

Láva, jejíž masa v místech dosahuje výšky až 12 metrů, se nyní pohybuje rychlostí asi čtyři metry za hodinu, v pondělí to přitom bylo asi 700 metrů za hodinu. Díky výraznému zpomalení možná láva na pobřeží ani nedorazí.

Láva na tomto Kanárském ostrově v Atlantiku zničila dosud na 166 hektarů a pohltila podle satelitních snímků asi 350 domů. Oběti ani zraněné si přírodní katastrofa nevyžádala, na šest tisíc lidí zůstává evakuováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy