Stalo se to na konci května. Kriminalisté v Novém Jičíně zadrželi manželský pár, který na internetových dražbách nabízel investiční zlato, slitky a historické mince. Šlo ale o falzifikáty. Celkem podvedli deset lidí napříč republikou, od kterých získali přes čtvrt milionu korun. Dalších zhruba 400 tisíc korun už nezískali, poněvadž kupující podezřelý obchod nahlásili.
"V současné době budou policisté a kriminalisté v rámci vyšetřování získávat podnětné informace vedoucí k dalším možným fyzickým či právnickým poškozeným osobám a organizacím. Obviněným hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody ve výši jednoho až pěti let," uvedl k případu policejní komisař René Černohorský.
Jak potvrzuje Pavel Řihák ze společnosti Golden Gate, rostoucí zájem o zlato láká podvodníky tím spíš, že padělky jsou velmi podařené.
"Setkali jsme se s padělky, které lidé za 'výhodnou' cenu nakoupili od soukromých osob, a protože neměli zkušenosti s pravými slitky, je pro ně velmi obtížné padělky odhalit. Při nákupu investičního zlata, podobně jako u jiných investic, je důležité vybrat si důvěryhodného dodavatele, který má dostatečnou historii a je léty prověřený," uvádí Řihák.
Doplňuje, že kupující by si měl vždy předem zjistit, za jakých podmínek je obchodník schopen nejen zlato prodat, ale také vykoupit zpět, jaké poskytuje garance nejen dodání, ale také výkupu a za jakou výkupní cenu. "Nákup zlata není nákup v akci v supermarketu. Klid, rozvaha a ujištění se o spolehlivosti dodavatele se rozhodně v tomto případě vyplatí," dodává odborník.
Slevy na zlato neexistují
Stejný názor má Roman Pilíšek ze společnosti Zlaté rezervy. "Jakmile začne být něco v kurzu, vždy se objeví jedinci, kteří se pokouší na trendu nepoctivě vydělat. Podezřelé jsou výhodné cenové nabídky. Žádné akční ceny nebo slevy na drahé kovy neexistují. Pokud někdo nabízí zlato pod cenou, která je na trhu běžná, je to varovný signál," tvrdí Pilíšek.
Pravost zakoupeného slitku nebo investiční mince si může každý poměrně snadno ověřit pomocí magnetu. Zlato je totiž diamagnetické, což znamená, že jej vnější magnetické pole odpuzují.
"Toto si lze vyzkoušet použitím silného magnetu a jemného plátku zlata. Zlato totiž nebude na magnet reagovat. Je vhodné použít silné neodymové magnety, nejsilnější permanentní magnety na světě, které lze koupit v běžné obchodní síti a jsou navíc cenově dostupné. Běžný školní magnet totiž nemusí nízké složky jiných kovů ve vzácných kovech zaznamenat," vysvětluje Roman Pilíšek.
Dalším způsobem ověření pravosti zlata je kontrola hmotnosti. Zlato patří mezi deset nejtěžších kovů na planetě. Na své rozměry je tedy neobvykle těžké.
"Pro padělání z hlediska hmotnosti je nejblíže wolfram. Ten je paramagnetický a je přitahován magnetickým polem, tak jej lze snadno detekovat pomocí silného magnetu. Padělání jinými kovy, které se svou vahou zlatu blíží, je ekonomicky nerentabilní - pořízení uranu, plutonia, neptunia nebo osmia je průmyslově, ekonomicky či legislativně velmi komplikované, pro obyčejného člověka prakticky nemožné. Běžné kovy, které se pro padělání zlata používají, jsou výrazně lehčí," vysvětluje Pilíšek.
Dodává, že slitek z pravého zlata má podobu velmi tenké destičky. Pozlacený slitek z běžného kovu o stejné hmotnosti bude tedy pravděpodobně delší a bude vyšší než pravý slitek. "Při jakémkoliv nákupu doporučujeme vyžádat si prověření pravosti na specializovaných zařízeních, která má profesionální obchodník k dispozici," doplňuje Roman Pilíšek.
Profesionální padělatelé se podle něj zaměřují jak na slitky o váze 250 gramů, kde lze očekávat vysoký zisk, tak i na výrobu kovových napodobenin v nízkých gramážích.
"Zaznamenali jsme třeba nesrovnalost v hmotnosti 10gramového slitku, kde rozdíl činil 0,2 gramu. Slitek nebyl poškozen a s touto odchylkou byl již vyroben - byl skutečně ze zlata, nicméně neodpovídala deklarovaná hmotnost. Takové nesrovnalosti si laik nemá šanci všimnout, jediná jistota je proto nákup u prověřených a seriózních prodejců," uzavírá Pilíšek s tím, že na trhu neexistuje žádný zlatý produkt, který by nebyl v minulosti padělán.
Bezpečný přístav, nebo risk?
O zlatu se tradičně říká, že uchovává hodnotu, a tak je zvláště v krizových dobách vyhledávanou investicí. Podle Barometru obliby spoření Asociace českých stavebních spořitelen považují konzervativnější investoři zlato a drahé kovy v době rostoucí inflace za nejlepší formu uložení peněz. Za obzvlášť zajímavou ho považuje 55 procent lidí.
"Zlato, ale i jiné drahé kovy sice neslibují vysoké zisky, ale v dlouhodobém horizontu se skutečně může jednat o prostředek uchování hodnoty. Lidé také kupují fyzické zlato a drží ho doma s vidinou určité pojistky proti krizovým situacím. Představují si, že půjde snadno prodat a že ho prodají za tržní cenu například v době války. To je ale velmi mylná představa," říká investiční odborník z platformy Portu Filip Louženský.
Historie podle něj potvrdila, že lidé ve válečných zónách prodávají zlato jako to poslední, co mohou, a obchodníci toho velmi rádi využijí a vykupují ho pod cenou.
"Nejjednodušší variantou je dnes koupit si zlatý ETF fond, takové fondy jsou snadno dostupné i běžné klientele, mají oproti klasickému zlatu mnohem vyšší likviditu, a investoři ho tak mohou snadno koupit i prodat," radí Louženský.
Podle Petra Lajseka, analytika Purple Trading, zlato v roce 2022 zatím příliš nepotvrzuje pověst bezpečného přístavu, kam investoři přesouvají své finance v dobách nejistoty.
"Ve srovnání se začátkem roku se aktuálně obchoduje prakticky na stejné hodnotě, ve srovnání s březnovým maximem pak o nějakých 15 procent níže. Od začátku března tak zlato pomalu ztrácí dech a výhled není pro tento cenný kov příliš pozitivní," říká investiční odborník.
Nevýhodou zlata v dalších měsících bude podle něj fakt, že nenese žádný pravidelný výnos. Z historického pohledu má navíc zlato spíše negativní korelaci s úrokovými sazbami, které nyní zvyšují centrální banky prakticky po celém světě. "Jako jediný výrazně prorůstový scénář u zlata vidím další eskalaci konfliktu na Ukrajině a zapojení NATO, EU nebo USA do války," dodává Lajsek.