Šest měst, šest bytů, dvě země: Kde má smysl nakupovat a kde se investice nevyplatí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
4. 6. 2022 17:30
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a komplikovanějším hypotékám musí velká část lidí na vlastní bydlení zapomenout. Pro ty, kteří mají naopak peníze naspořeny, však nákup bytu představuje jednu z možností, jak je téměř bezrizikově uchránit před inflací. Kde se to vyplatí? Analýza fondu Silverline Real Estate porovnala náklady a výnosy z koupě stejného bytu v šesti městech Česka a Slovenska.
Zhodnocení investičních bytů
Zhodnocení investičních bytů | Foto: Silverline Real Estate

Podobná inflace, ale jiné úrokové sazby

Podle analýzy nyní Česko i Slovensko spojuje prudký nárůst cen rezidenčních nemovitostí, a to především v krajských městech. V obou státech se přesto investování do bytů stále těší velké oblibě.

"Díky Evropské unii a volnému pohybu kapitálu roste zájem o přeshraniční investování a pro Čechy může být Slovensko zajímavou alternativou," říká Martin Benroth z fondu kvalifikovaných investorů Silverline Real Estate.

Obě země jsou podle něj sužovány vysokou inflací, zásadním rozdílem je však podle analýzy měna a kvůli tomu rozdílné monetární politiky. Na Slovensku, jakožto eurové zemi, jsou nízké úrokové sazby, což se projevuje v cenách hypotečních úvěrů. Oproti tomu sazby úvěrů v Česku jsou už téměř u pěti procent.  

Markantním rozdílem je také to, že Slovensko má "časový test" pro placení daně z příjmu stále stanoven pouze na pět let vlastnění nemovitosti, zatímco v roce 2021 byl v Česku prodloužen na 10 let. Test znamená, že pokud pořízenou nemovitost prodá majitel dřív než v určenou dobu, musí platit daň z příjmu. 

Pro analýzu byla vybrána tři města v Česku - Praha, Brno a Ostrava. Na Slovensku pak Bratislava, Košice a Žilina. K porovnání byl vybrán byt o rozloze 60 m2, který investor kupuje na pět let a následně prodává. Nákup je financován z 60 procent ceny nemovitosti hypotéčním úvěrem na 30 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy