Žena odmítla jít 384 km za prací. Trestem je výpověď

Tomáš Fránek
30. 5. 2011 15:00
Ústavní soud potvrdil výpověď ze zaměstnání pro matku samoživitelku

Brno - Zaměstnavatelé mají právo dát okamžitou výpověď svým pracovníkům, včetně matek samoživitelek, kteří se odmítnou přestěhovat stovky kilometrů za novou prací.

Ústavní soudci se v případech, kdy lidé mají ve smlouvě jako místo výkonu práce označeno celé území České republiky, zastali zaměstnavatelů, kteří požadují, aby lidé nastoupili do podniků vzdálených i stovky kilometrů od jejich trvalého bydliště.

Podle rozhodnutí soudu tak platí výpověď od firmy Gold Happy Day pro ženu samoživitelku, která pracovala jako barmanka v kasinu v Prostějově a měla kvůli práci odejít do 384 kilometrů vzdálené Plzně.

Padáka za nestěhování

Pracoviště "Česká republika" přitom mají ve smlouvách zakotveny desítky tisíc lidí. Pokud je zaměstnavatel přeloží na jinou pobočku mimo místo bydliště, mohou se bránit jenom velmi obtížně.

Spor, který rozhodl Ústavní soud, se vlekl dva roky. Firma Gold Happy Day se rozhodla uzavřít svoji hernu v Prostějově. Žena, která tam pracovala jako barmanka, dostala na vybranou - buď jít pracovat do Plzně, nebo okamžitou výpověď.

Když žena stěhování odmítla, firma ji skutečně propustila. A výpověď potvrdil Krajský soud v Plzni.

Žena se proto obrátila se stížností na Ústavní soud. Podle ní firma věděla, že se sama stará o devítiletého syna a nemůže odjet do 384 kilometrů vzdálené Plzně, dojíždění je úplně vyloučené. "Firma byla při uzavírání pracovní smlouvy informována o osobních a rodinných poměrech a stanovení nového místa výkonu práce porušuje ochranu osamělé zaměstnankyně pečující o dítě," uvedla žena ve stížnosti.

Pozor na Českou republiku ve smlouvě

Senát Ústavního soudu vedený soudcem Jiřím Muchou ale stížnost odmítl. Podle většinového názoru soudců se žena se svým zaměstnavatelem svobodně dohodla a ve smlouvě podepsala jako místo výkonu povolání Českou republiku.

Podle soudců je místo výkonu povolání sice vymezeno široce, ale platně a postup firmy je ještě akceptovatelný. Podle soudců totiž firma podnikající v hazardu a provozování heren působí v prostředí, kde musí být zaměstnanci objektivně flexibilní - tedy musí být ochotni měnit místa, kde pracují.

Svoboda v reálném životě není

Ústavní soudci ale spor nerozhodli jednomyslně, proti se v tříčlenném senátu postavil soudce Jan Musil. Podle soudce jde jednoznačně o zneužití postavení silnějšího ve smluvním vztahu - tedy zaměstnavatele. 

Musil uznává, že ustanovení zákoníku práce neurčuje, jak má být přesně místo práce označeno. "To však podle mého názoru neznamená, že lze připustit naprostou libovůli smluvních stran. Jistě by bylo například absurdní, kdyby v jakékoli pracovní smlouvě byla jako místo výkonu práce určena "planeta Země," uvedl soudce Musil.

Soudce uvedl 19 důvodů, pro které měla být výpověď uznána za neplatnou. Podle Musila je samozřejmě možné, že část zaměstnanců ochotně přistoupí na to, že budou svoji práci vykonávat kdekoliv, ale většinou jsou za to kvalitně odměněni.

"Srozumění s těmito "štrapácemi" je pochopitelné u zaměstnanců s měsíčními příjmy v řádu desetitisíců, nebo dokonce statisíců či milionů korun. Těžko však lze věřit tomu, že takové smluvní podmínky přijala "svobodně" barmanka se základní měsíční mzdou ve výši 9100 korun, jako tomu bylo v tomto případě," uvedl Musil.

Dodal, že neobstojí ani to, že žena podepsala smlouvu svobodně, takové hodnocení totiž neodpovídá reálnému životu.

"Těžko lze uvěřit tomu, že občan ucházející se o zaměstnání v okrese Prostějov, vyznačujícím se vysokou mírou nezaměstnanosti (u žen 12,5 procenta), se v reálném slova smyslu rozhoduje zcela svobodně," uvedl soudce, podle kterého měla být výpověď zrušena.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy