Naděje pro lidi, kteří zůstali bez odstupného i podpory

Petr Kučera Petr Kučera
26. 5. 2011 6:00
Poslanci chtějí zmírnit příliš přísná pravidla ohledně podpory v nezaměstnanosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Lidé, kteří měli nárok na odstupné, ale zaměstnavatel jim ho nevyplatil, by už nemuseli přijít o podporu v nezaměstnanosti.

Sociální výbor sněmovny totiž navrhl zmírnit pravidlo, které ohledně podpory v nezaměstnanosti platí od letošního ledna.

Zmírnění zákona navrhla poslankyně Jitka Chalánková z  TOP 09 a členové výboru jej schválili napříč stranami.

Právě podpora koaličních poslanců včetně stranického kolegy a ministra Jaromíra Drábka znamená velkou naději, že změnu schválí i sněmovna jako celek. Zatím jde jen o pozměňovací návrh.

Ministerstvo bylo proti

Lidé, kterým při skončení pracovního poměru přísluší odstupné, dostávají od letošního ledna podporu v nezaměstnanosti až po uplynutí období pokrytého právě tímto odstupným.

Veřejný ochránce práv (ombudsman) už několikrát upozornil, že znění zákona je nespravedlivé. V praxi totiž postihuje i zaměstnance, kterým odstupné sice "přísluší", ale ve skutečnosti jej neobdrželi - typicky kvůli tomu, že firma je v platební neschopnosti.

Podle ombudsmana Pavla Varvařovského by přitom stačila jednoduchá změna - nahradit v zákoně slovo "přísluší" výrazem "bylo vyplaceno".

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které pravděpodobně neúmyslnou chybu v zákoně vyrobilo, však jakoukoliv nápravu dosud odmítalo. Naposledy v dubnu - podle jeho legislativců by údajně bylo "v praxi velmi obtížné zjišťovat, zda skutečně došlo k výplatě odstupného".

Přiznání podpory těmto lidem, kteří nečekaně zůstali po tři měsíce zcela bez příjmu, by přitom pro státní rozpočet nebylo výraznou zátěží. Podle ombudsmana jde řádově o desítky případů.

Doplatek za letošní rok není jistý

Zatím není jasné, zda by se zmírnění zákona dotklo zpětně i těch, kteří kvůli tříměsíčnímu odkladu přišli o část podpory už letos.

Příkladem je člověk, který dostal výpověď ke konci ledna. Náleželo mu tříměsíční odstupné, ale firma mu jej kvůli nedostatku peněz neproplatila. Kvůli přísnému zákonu přitom nedostal ani podporu v nezaměstnanosti za únor, březen a duben, tedy za měsíce "pokryté" právě odstupným.

Pokud takový člověk nenajde práci, obdrží podporu ve standardní délce a výši, jen s tříměsíčním zpožděním - tedy počínaje květnem.

Jestliže však najde od července novou práci, o zbytek podpory přijde. Místo pěti měsíců (únor až červen) tak dostane dávky jen za dva (květen až červen).

Otázkou zůstává i případná kompenzace pro lidi, kterým kvůli finanční nouzi způsobené přísným zněním zákona vznikly vyšší náklady - například když si na pokrytí životních nákladů za únor až duben museli vzít půjčku s vysokým úrokem.

Práce kvapná...

Takzvaný balíček škrtů v sociální oblasti, který zmíněnou chybu obsahoval, přitom vláda přijala vloni na podzim ve zrychleném projednávání kvůli údajnému stavu legislativní nouze.

Ústavní soud tento postup v daném případě shledal jako protiústavní a zákon ke konci letošního roku zrušil. Vláda tak musí všechny škrty prosadit ještě jednou, tentokrát standardním postupem do konce letošního roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy