Stát nemusí pomáhat lidem, kteří místo práce zvolí psa

Tomáš Fránek
3. 5. 2011 15:32
Soud rozhodl, že starost o zvíře nepatří mezi důvody pro odmítnutí práce
Foto: Karel Toman

Brno - Lidé, kteří odmítnou nabízené pracovní místo s argumentem, že se musí starat doma o zvíře a nechtějí tak dojíždět, nemohou počítat s tím, že jim stát bude pomáhat hledat práci.

Nejvyšší správní soud tak ve sporu mezi ženou z Prostějovska a ministerstvem práce a sociálních věcí zvrátil verdikt pražského městského soudu, který původně rozhodl ve prospěch ženy starající se doma o psa.

Starost o zvíře podle soudců nepatří mezi vážné důvody, na které se lidé mohou odvolávat. "Mezi vážné důvody, pro které mohou lidé pracovní místo odmítnout, nepatří nutnost péče o domácí zvířata a ani důvody špatné dopravní dostupnosti," rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.

Nabídka na práci byla

Žena od úřadu práce dostala nabídku na pracovní místo u firmy Penam v Prostějově. Při pohovoru ve firmě se zmínila, že nemůže dojíždět do práce, protože se stará o psa. Firma jí proto nabídla možnost bydlení na ubytovně, to však žena odmítla.

Úřad práce v Prostějově pak ženu vyřadil z evidence uchazečů o práci, podle úředníků žena mařila snahu státu pomoci jí při získání místa. Postup úřadu práce potvrdili i zástupci ministerstva.

U Městského soudu v Praze ale žena se svou žalobou na postup státu uspěla. Soudci rozhodli, že starost o psa sice nepatří mezi důvody, pro které jde ze zákona místo odmítnout, je to ale argument, který musí brát úředníci v potaz.

"Nejednalo se o maření nástupu do zaměstnání. Osobní život nelze oddělit od zaměstnání a je nutno respektovat, že se žena stará o psa a zmínila to při pohovoru o nástupu do zaměstnání," uvedli soudci s tím, že pokud by byla žena jedinou uchazečkou o místo, firma by určitě hledala možnosti, jak jí v péči o zvíře pomoci.

Je to chybný verdikt

Podle Nejvyššího správního soudu ale jde o chybné rozhodnutí. Soudci nicméně uvedli, že je třeba respektovat, že lidé pečují doma o zvířata. "Péče o zvíře ale musí být zajištěna tím způsobem, který by nebránil v nástupu do zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce," rozhodli soudci.

Žena tím, že u možného zaměstnavatele uvedla, že kvůli péči o psa bude obtížné, aby do práce nastoupila, podle soudců mařila snahu úředníků pomoci jí získat zaměstnání. A mohla tak být vyřazena z databáze uchazečů o práci.

Vážné důvody, které musí úřady práce u lidí respektovat, jsou podle soudců jasné ze zákona - jde o péči o děti do 4 let, péči o dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě ve věku do 18 let, starost o lidi starší 80 let, zdravotní důvody a také náboženské nebo etické důvody, které brání vykonávat určitý typ práce.

"Péče o domácí zvířata mezi tyto důvody nepatří," rozhodli soudci.

 

Právě se děje

Další zprávy