O "rychlotitul" z Plzně přišly děti Mrázka i Harangozzo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 5. 2011 7:30
Škola odebírá pochybné tituly z éry děkana Kindla
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - O titul z plzeňských práv přišly děti zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka Michal a Monika a rovněž Jan Harangozzo, který figuruje v kauze údajných podvodů soudce Jiřího Berky. Pětiletý obor Harangozzo vystudoval za dva měsíce.

Informaci přinesl deník Právo.

Západočeská univerzita v těchto dnech zveřejnila tři anonymizovaná usnesení o zrušení magisterských diplomů - podle zjištění listu se týkají právě Mrázkových dětí a Harangozza.

Monika Mrázková studovala magisterský obor pouhý rok a devět měsíců, ale standardní doba je pět let. Přijímací zkoušky neudělala, získala jen 14 ze 40 potřebných bodů.

Tehdejší děkan Milan Kindl ji přijal na odvolání, ve kterém argumentovala "dopravní nehodou, po níž byla psychicky rozladěna". Mrázkové chybí řada zápočtů, u některých panují pochybnosti o jejich pravosti. Státnice měla dělat 20. října 2003, v tento den ale žádná oficiální zkušební komise nezasedala. K nalezení není ani její diplomová práce.

Diplomová práce podle listu chybí i bratrovi Moniky Mrázkové, který studoval stejně krátkou dobu a podobně pochybným způsobem.

Rekordman Harangozzo

O titul přijde mimo jiné i Jan Harangozzo, který vystudoval jinak pětiletý magisterský obor za rekordní dva měsíce. "Do Plzně jsem přestoupil. Chybělo mi osm zkoušek, které jsem za ty dva měsíce udělal," řekl už dříve Harangozzo Aktuálně.cz.

Univerzita v Bratislavě ale jeho slova vyvrátila s tím, že byl z tamního studia po roce vyloučen. Navíc se v Plzni nenašla jeho diplomová práce. Harangozzo byl také obviněn v souvislosti se zmanipulovanými konkurzy, které vedl soudce Jiří Berka.

Podle právního experta Františka Korbela vykazuje studium všech podezřelých studentů společné znaky. "Příliš krátká doba studia, chybějící zápočty i diplomové práce, pochybná rozhodnutí o přijetí a také podivný průběh vlastního studia, při němž nemuseli chodit do školy," vyjmenoval Korbel hlavní důvody.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl k rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy