Škrtil barmanku kvůli penězům, ve vězení stráví 19 let

ČTK ČTK
17. 5. 2011 15:10
Udělali ze mě bezcitného chladnokrevného vraha, stěžoval si u soudu odsouzený

Olomouc - Za pokus o vraždu barmanky v Přerově si Radek Jurník odpyká ve vězení definitivně 19 let.

Trest, který mu již dříve uložil olomoucký krajský soud, mu v úterý potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Odvolací soud však upřesnil právní kvalifikaci jeho činu.

Dvaačtyřicetiletý muž ženu přepadl v jedné z přerovských heren a podle soudu ji při přepadení škrtil provázkem tak dlouho, než upadla do bezvědomí.

"Krajský soud nesprávně jeho čin rozčlenil na zločin loupeže a zločin pokusu vraždy," řekl předseda senátu Petr Angyalossy, s tím, že nešlo o pokus zakrýt vraždou loupež, ale naopak. Muž se dopustil loupežné vraždy. "Obžalovaný měl v úmyslu zmocnit se za každou cenu finanční hotovosti i s možností, že by barmanka zemřela" dodal. Podle něj žena nezemřela jen shodou náhod.

Žena si z přepadení odnesla trauma

Muž pracovnici herny v Přerově přepadl v polovině května loňského roku. Pod záminkou výplaty peněz ji vylákal do zadní místnosti k herním automatům. Když se žena sehnula, zezadu ji kolem krku přehodil provázek a začal ji škrtit.

Barmanku poté odtáhl k barovému pultu, kde mu vydala peníze. Škrtil ji přitom tak dlouho, až žena spadla na zem, ztratila vědomí a pomočila se. Ženě přitom způsobil psychické potíže a podle znalců se u ní rozvinula posttraumatická porucha, která se u ní projevovala poruchou usínání a úzkosti.

Otci dvou dětí, který před útokem bydlel na přerovské ubytovně, hrozilo původně 15 až 20 let. Muž se k loupežnému přepadení přiznal. Bagatelizoval však násilí, kterého se na ženě dopustil.

"Je to až neuvěřitelné, co mi obžaloba klade za vinu. S žádným pokusem vraždy nemám nic společného, nic takového jsem neměl na mysli," uvedl před soudem Jurník. "Udělali ze mě bezcitného chladnokrevného vraha," posteskl si. Dodal, že se ve vězení zhroutil a pokusil se i o sebevraždu.

"Nejsem žádný vrah, jsem obyčejný chlap, který se dostal do špatné situace. Chtěl jsem získat peníze na herním automatu. Bylo toho na mě moc. Nic jsem ale neplánoval dopředu. Svého činu velice lituji, bude se mi promítat do konce života, co jsem jí udělal," řekl. Jeho obhájkyně po soudu žádala, aby místo pokusu vraždy byl odsouzen za vydírání nebo na omezování osobní svobody.

Uloupené peníze prohrál a tvrdil, že mu je ukradli

Přepadení si bude dlouho připomínat i samotná dívka, kterou se Jurník pokusil zabít. "První pocit bylo, že si asi dělá srandu. Když mě začal škrtit, že už to žádná sranda není. Říkala jsem si, že mu snad dám peníze a odejde. Musím se pousmát, jak hrozně lže a snaží se obhajovat," řekla dívka. Podotkla, že v baru pracuje i nadále.

Sám předseda senátu Angyalossy uvedl, že žena měla k smrti velice blízko. Intenzitu tří až čtyřminutového škrcení ukázaly i záběry z kamerového systému umístěného v herně.

Muž, který byl v minulosti již třikrát souzen, podle soudce paradoxně po přepadení sám na sebe policisty upozornil. Uloupené peníze totiž prohrál v automatech v jiné přerovské herně. Poté přišel na policii a vypověděl, že jej přepadli dva Romové. Při prošetřování údajného přepadení začali policisté prověřovat, kde se nacházel. V té době už měli podobu pachatele, jenž přepadl barmanku herny nedaleko nádraží.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy