Pád železné opony láká vzdělané, Češi jsou na chvostu

Tomáš Fránek
11. 5. 2011 21:00
Zájem pracovat v Rakousku je větší než čekaly úřady
Pohovory. Ilustrační snímek.
Pohovory. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Pád pracovní železné opony by mohl přinést větší odliv vzdělaných lidí ze střední Evropy do Rakouska a Německa, než se čekalo.

Ukazují to první čísla pracovních agentur, na které se lidé z Česka, Maďarska, Slovenska a Slovinska při hledání práce často obracejí. Zájem Čechů je přitom zdaleka nejmenší, ze středoevropských zemí chce za prací do Rakouska odejít také nejméně lidí s vysokoškolským vzděláním.

Rakušané čekají, že do země za prací přijde 11 tisíc až 16 tisíc lidí, zájem ale mají především o řemeslníky, kuchaře a absolventy technických škol.

Zájem mají vzdělaní

Průzkum společnosti Trenkwalder ale třeba ukázal, že zájem o práci v Rakousku projevilo už přes šest a půl tisíce lidí ze čtyř zemí EU - tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Slovinska. V těchto počtech tak nejsou započítáni lidé z Polska a pobaltských zemí.

Lidé od práce v Rakousku čekají lepší plat a také pracovní podmínky. Alpská země je tak výhodným pracovním cílem pro 87 procent Slováků, 85 procent Slovinců, 82 procent Maďarů. Češi tak velký zájem nemají, práci v Rakousku chtělo asi sedmdesát procent lidí.

Česko má nejmenší nezaměstnanost, jenom o málo vyšší je ve Slovinsku, výrazně vyšší je ale v Maďarsku a na Slovensku.

Zájemci o práci mají podle agentury Trenkwalder převážně vysokoškolské vzdělání a hledají práci v IT a obchodu.

Vysokoškolsky vzdělaných Slováků je přes 56 procent, Maďarů 51 procent, u Čechů je ale víc než polovina zájemců s nižším vzděláním.

Většina těch, které by práce lákala, se po pobytu v Rakousku chce vrátit domů. Nejdéle přitom chtějí pracovat pět let.

Lidé se ptají, ale nepřijeli

Zvýšený zájem lidí jít pracovat do Rakouska potvrzují i české a moravské úřady práce. Třeba v Brně a Olomouci se od začátku května zájem o práci v zahraniční zdvojnásobil.

Ale třeba veletrh pro české uchazeče o práci pořádaný v Německu skončil fiaskem.

Lidé z Česka, kterým dvě desítky bavorských firem nabízely minulý týden na veletrhu Práce bez hranic v příhraničním městečku Furth im Wald práci, žádný velký zájem neprojevili.


 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy