Písemné maturity začaly, hlídány jsou "jak v Pentagonu"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 5. 2011 15:08
Podle ministra školství Dobeše u ústních maturit neuspělo 6,5 % studentů
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto.
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na středních školách odstartovala písemná část státních maturit, které mají na českých školách premiéru po čtrnácti letech příprav.

Tisíce studentů po celé republice začalo v 8:35 psát stejný test z českého jazyka v lehčí verzi, čeká je ještě slohová práce. Zkoušky potrvají do 7. června, výsledky se však maturanti dozvědí až v půlce měsíce.

Například maturanti z žižkovského Gymnázia Na Pražačce byli po prvním testu rozpačití. "Některé otázky moc nesouvisely s češtinou a navíc byly velmi lehké," domnívají se.

Studenti mají na testy a písemné práce vždy hodinu až dvě, podle náročnosti. Poté učitelé testy vyberou, naskenují a elektronicky pošlou do centra, kde budou automaticky vyhodnoceny. Písemné práce opraví kantoři přímo ve školách.

Testy a písemky z jednotlivých předmětů jsou rozložené do sedmi dnů, končí se 7. června. Až 96 % maturantů si zvolilo lehčí verzi testů, kromě češtiny skládají státní maturity také z cizího jazyka nebo matematiky.

Ministerstvo už má k dispozici výsledky ústní části státních maturit ze všech českých škol. K ústní zkoušce nebylo připuštěno celkem 10,9 % studentů, 6,5 % v ústních zkouškách neuspělo. "Dohromady to tedy je 17,3 procenta. Je to první poměrně velké síto, které nastalo," uvedl v pondělí ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dobeš: Zabezpečení maturit? Jako v Pentagonu

Kvůli jednotnému zadání testů provázejí maturity přísná bezpečnostní opatření. Za únik testů hrozí pokuta až půl milionu korun.

"Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu," komentoval Dobeš zajištění jednotných zkoušek.

Ráno otevřeli ředitelé škol zapečetěné bedny s otázkami, pro každou třídu byly v krabicích přesně napočítané testy v neprůhledné fólii.

Foto: Ludvík Hradilek

Poté kantoři testy vybrali a komisařka z centra pro přípravu maturit CERMAT je po naskenování elektronicky odeslala na vyhodnocení. Sloh a písemné práce z jazyků pak opraví učitelé ve školách a do centra pošlou i se svým hodnocením.

"Už nám chodí první várky, zatím vše bez problémů," řekl mluvčí CERMAT Petr Habáň. Web novamaturita.cz přitom v neděli napadli hackeři, po několik hodin pak nefungovaly stránky s ukázkovými testy a informacemi o zkoušce.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií a zároveň ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn pro Aktuálně.cz uvedl, že zatím i v jeho škole probíhá vše tak, jak má. "Pokud to půjde jako tento první den, mohly by maturity proběhnout v pořádku," dodal.

Asociace ředitelů gymnázií se podle Kuhna v březnu dohodla, že její členové vyčkají na vyhodnocení zkoušek a že teprve poté navrhnou případné změny.

Maturity se připravují čtrnáct let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99 tisíc studentů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy