Písemné maturity začaly, hlídány jsou "jak v Pentagonu"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 5. 2011 15:08
Podle ministra školství Dobeše u ústních maturit neuspělo 6,5 % studentů
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto.
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na středních školách odstartovala písemná část státních maturit, které mají na českých školách premiéru po čtrnácti letech příprav.

Tisíce studentů po celé republice začalo v 8:35 psát stejný test z českého jazyka v lehčí verzi, čeká je ještě slohová práce. Zkoušky potrvají do 7. června, výsledky se však maturanti dozvědí až v půlce měsíce.

Například maturanti z žižkovského Gymnázia Na Pražačce byli po prvním testu rozpačití. "Některé otázky moc nesouvisely s češtinou a navíc byly velmi lehké," domnívají se.

Studenti mají na testy a písemné práce vždy hodinu až dvě, podle náročnosti. Poté učitelé testy vyberou, naskenují a elektronicky pošlou do centra, kde budou automaticky vyhodnoceny. Písemné práce opraví kantoři přímo ve školách.

Testy a písemky z jednotlivých předmětů jsou rozložené do sedmi dnů, končí se 7. června. Až 96 % maturantů si zvolilo lehčí verzi testů, kromě češtiny skládají státní maturity také z cizího jazyka nebo matematiky.

Ministerstvo už má k dispozici výsledky ústní části státních maturit ze všech českých škol. K ústní zkoušce nebylo připuštěno celkem 10,9 % studentů, 6,5 % v ústních zkouškách neuspělo. "Dohromady to tedy je 17,3 procenta. Je to první poměrně velké síto, které nastalo," uvedl v pondělí ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dobeš: Zabezpečení maturit? Jako v Pentagonu

Kvůli jednotnému zadání testů provázejí maturity přísná bezpečnostní opatření. Za únik testů hrozí pokuta až půl milionu korun.

"Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu," komentoval Dobeš zajištění jednotných zkoušek.

Ráno otevřeli ředitelé škol zapečetěné bedny s otázkami, pro každou třídu byly v krabicích přesně napočítané testy v neprůhledné fólii.

Foto: Ludvík Hradilek

Poté kantoři testy vybrali a komisařka z centra pro přípravu maturit CERMAT je po naskenování elektronicky odeslala na vyhodnocení. Sloh a písemné práce z jazyků pak opraví učitelé ve školách a do centra pošlou i se svým hodnocením.

"Už nám chodí první várky, zatím vše bez problémů," řekl mluvčí CERMAT Petr Habáň. Web novamaturita.cz přitom v neděli napadli hackeři, po několik hodin pak nefungovaly stránky s ukázkovými testy a informacemi o zkoušce.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií a zároveň ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn pro Aktuálně.cz uvedl, že zatím i v jeho škole probíhá vše tak, jak má. "Pokud to půjde jako tento první den, mohly by maturity proběhnout v pořádku," dodal.

Asociace ředitelů gymnázií se podle Kuhna v březnu dohodla, že její členové vyčkají na vyhodnocení zkoušek a že teprve poté navrhnou případné změny.

Maturity se připravují čtrnáct let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99 tisíc studentů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy