Písemné maturity začaly, hlídány jsou "jak v Pentagonu"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
30. 5. 2011 15:08
Podle ministra školství Dobeše u ústních maturit neuspělo 6,5 % studentů
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto.
Dopoledne píší studenti test z českého jazyka v lehčí verzi a slohovou práci. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na středních školách odstartovala písemná část státních maturit, které mají na českých školách premiéru po čtrnácti letech příprav.

Tisíce studentů po celé republice začalo v 8:35 psát stejný test z českého jazyka v lehčí verzi, čeká je ještě slohová práce. Zkoušky potrvají do 7. června, výsledky se však maturanti dozvědí až v půlce měsíce.

Například maturanti z žižkovského Gymnázia Na Pražačce byli po prvním testu rozpačití. "Některé otázky moc nesouvisely s češtinou a navíc byly velmi lehké," domnívají se.

Studenti mají na testy a písemné práce vždy hodinu až dvě, podle náročnosti. Poté učitelé testy vyberou, naskenují a elektronicky pošlou do centra, kde budou automaticky vyhodnoceny. Písemné práce opraví kantoři přímo ve školách.

Testy a písemky z jednotlivých předmětů jsou rozložené do sedmi dnů, končí se 7. června. Až 96 % maturantů si zvolilo lehčí verzi testů, kromě češtiny skládají státní maturity také z cizího jazyka nebo matematiky.

Ministerstvo už má k dispozici výsledky ústní části státních maturit ze všech českých škol. K ústní zkoušce nebylo připuštěno celkem 10,9 % studentů, 6,5 % v ústních zkouškách neuspělo. "Dohromady to tedy je 17,3 procenta. Je to první poměrně velké síto, které nastalo," uvedl v pondělí ministr školství Josef Dobeš (VV).

Dobeš: Zabezpečení maturit? Jako v Pentagonu

Kvůli jednotnému zadání testů provázejí maturity přísná bezpečnostní opatření. Za únik testů hrozí pokuta až půl milionu korun.

"Státní maturita je zabezpečenější než dokumenty v Pentagonu," komentoval Dobeš zajištění jednotných zkoušek.

Ráno otevřeli ředitelé škol zapečetěné bedny s otázkami, pro každou třídu byly v krabicích přesně napočítané testy v neprůhledné fólii.

Foto: Ludvík Hradilek

Poté kantoři testy vybrali a komisařka z centra pro přípravu maturit CERMAT je po naskenování elektronicky odeslala na vyhodnocení. Sloh a písemné práce z jazyků pak opraví učitelé ve školách a do centra pošlou i se svým hodnocením.

"Už nám chodí první várky, zatím vše bez problémů," řekl mluvčí CERMAT Petr Habáň. Web novamaturita.cz přitom v neděli napadli hackeři, po několik hodin pak nefungovaly stránky s ukázkovými testy a informacemi o zkoušce.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií a zároveň ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn pro Aktuálně.cz uvedl, že zatím i v jeho škole probíhá vše tak, jak má. "Pokud to půjde jako tento první den, mohly by maturity proběhnout v pořádku," dodal.

Asociace ředitelů gymnázií se podle Kuhna v březnu dohodla, že její členové vyčkají na vyhodnocení zkoušek a že teprve poté navrhnou případné změny.

Maturity se připravují čtrnáct let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99 tisíc studentů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy