Brno - Předloňská zima byla nejhorší v historii, ta loňská podprůměrná. Naštěstí ta letošní zatím vypadá, že dosáhne rekordní délky. Podobně si libuje většina provozovatelů lyžařských vleků a skiareálů.
Přestože v druhé polovině března mohli v posledních letech nabízet sportovní vyžití maximálně ti na nejvýše položených horách, letos počítá řada středisek s provozem sjezdovek ještě o Velikonocích - tedy v polovině dubna.
„Výše položená střediska na západě republiky jedou od listopadu až dosud bez přestávky, více na východ položená střediska zahájila sezónu s koncem roku. Ale dodnes jsou ledaskde skvělé podmínky. Je možné, že některé areály budou v provozu až do konce dubna," přiblížil Jiří Lhota, místopředseda Svazu provozovatelů lanovek a vleků.
Ubylo cizinců, především Holanďanů
Pravděpodobně nejspokojenější jsou provozovatelé lyžařských center v Krušných horách. V jejich prospěch hraje bohatá sněhová nadílka i zvýšená návštěvnost. Podle ČTK v některých střediscích na severozápadní hranici republiky přibylo až 50 procent návštěvníků a krušnohorští vlekaři očekávají o 10 procent vyšší tržby než vloni.
O něco slabší je zatím nekončící sezóna pro krkonošské podnikatele. Z hotelů i lanovek se totiž vytratila část lyžařů z Německa a Holandska. Místní hoteliéři se pokusili nepříznivé sezóně předejít a snížili ceny. I díky tomu se jim nejspíš podařilo udržet obsazenost alespoň na loňské úrovni.
Skiareál ve Špindlerově mlýně letos pocítil nárůst lyžařů, kteří přijeli spíš na kratší pobyt nebo rovnou jen na jediný den. „Enormní nárůst jsme zaznamenali u Poláků. Více je i Čechů. Naopak ubylo Němců a Nizozemců. Sezona zatím plní naše očekávání. Vánoce vyšly výborně, do poloviny února jsme měli proti loňsku mírný nárůst lyžařů. Nyní je to o něco slabší," řekl ČTK ředitel Skiareálu Jiří Beran.
Příliv Poláků však nenahradil úbytek západních turistů. V Peci pod Sněžkou jsou proto hotely méně obsazené než vloni.
„Skvěle si letos vedou především nová střediska, která také investovala hodně například do reklamy. Příkladem může být skiareál Lipno nebo Monínec," zhodnotil Lhota.
Analytik: pozor na lyžařské školy
Mírně klesající návštěvnost areálů v některých částech republiky ale odborníci nevidí nijak tragicky. Letošní tržby by mohly na většině míst pomoci nahradit část ztrát, které areály utrpěly v minulých „hubených" letech.
Absolutní spásou však jedna dlouhá sezóna není. Lyžařské areály mají podle Lhoty poměrně vysoké provozní náklady a musí neustále investovat do oprav i do nového vybavení například zasněžovací technikou.
„Prodloužení sezóny v níže položených střediscích ubralo návštěvníky výše položeným areálům, které bývaly v tomto období jedinou možností. Dosavadní čísla nevidím úplně negativně," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag.
Co by se však v budoucnu mohlo ukázat jako problém, je letošní výrazný výpadek lyžařských škol. Především v případě, že by tento výpadek trval několik let.
„Při našem namátkovém průzkumu jsme zjistili, že přibližně dvacet procent lyžařů propadlo lyžování právě díky lyžařským školám. To byl ten prvotní impuls, který vzbudil zájem o tento sport. Pokud by výpadek lyžařských škol trval déle, budoucí lyžařskou generaci by to mohlo výrazně oslabit," vysvětlil Beránek.