lyžování

Kvůli oblevě jsou v provozu jen některé skiareály, zájem o lyžování byl slabý

Teplé počasí nepřeje lyžování v Česku, některé skiareály jsou kvůli oblevě zavřené nebo mají omezený provoz. Vzhledem k podmínkám tak byla víkendová návštěvnost v otevřených areálech podle provozovatelů slabší, než jakou obvykle evidují začátkem ledna. V níže položených místech se lyžuje jen výjimečně, téměř bez sněhu jsou i mnohé běžecké tratě. 

V Krkonoších je částečně v provozu areál Černá hora - Pec nebo Špindlerův Mlýn. V Orlických horách jsou v provozu střediska v Deštném, v Říčkách a na obou stranách Bukové hory i Dolní Morava. V Jizerských horách jsou v provozu tři střediska včetně Ještědu. Lyžuje se i na Kvildě nebo Lipně, Špičák jede v omezeném provozu. V Železné Rudě sníh není, lanovka na Pancíř je ale v provozu a mohou ji využít pěší turisté. Všechny areály stojí v krušnohorském Božím Daru. V Beskydech funguje jen areál Bílá, v Karolince na Vsetínsku provoz zastavili.

Na horách o víkendu otevřou sjezdovky. Zimní sezonu zahájí Špindlerův Mlýn, Klínovec nebo Hochficht

O nadcházejícím víkendu zahájí sezonu další lyžařské areály, mezi nimi největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn, krušnohorský Klínovec nebo areál Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy. Na dalších místech chtějí provozovatelé otevřít sjezdovky koncem příštího týdne nebo těsně před Vánocemi. Většina z nich čeká na ochlazení, které jim umožní zasněžovat, i na příděl přírodního sněhu. Meteorologové očekávají, že od neděle bude mrznout i přes den, na většině území má sněžit, místy trvale a vydatně. V Jizerských horách v sobotu poprvé upraví běžecké tratě na části magistrály.

Areál Špindlerův Mlýn v sobotu spustí lanovky Hromovka a Pláně. SkiResort Černá hora - Pec v pátek zahájí pravidelný každodenní provoz. Lyžovat se bude na sjezdovce Anděl v celé délce 1400 metrů, dosud byla otevřená jen část. Další areál má začít fungovat v sobotu 17. prosince, a to v Peci pod Sněžkou. Do nepřetržitého provozu se o nadcházejícím víkendu dostane také areál Malá Úpa.

V areálech v Říčkách a v Deštném v Orlických horách plánují zahájit sezonu během příštího týdne.

Na Šumavě se v sobotu otevře areál Hochficht a na Kvildě. Skiareál Lipno začíná zasněžovat sjezdovky. Přesný termín zahájení sezony zatím nezveřejnil. V šumavských areálech v Plzeňském kraji se lyžařské vleky o tomto víkendu nerozjedou. Sněží, ale teploty zatím neklesly v noci pod minus pět stupňů, aby mohla sněžná děla fungovat každodenně. Neupravují se zatím ani stopy pro běžkaře.

Zdroj: ČTK

Po srážce dvou lyžařů na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších zemřel 50letý Polák. Jde o první tragické úmrtí na sjezdovce v zimní sezoně v ČR.

Zdroj: ČTK
Pokračovat