Potraviny opět zdraží, sucho ničí úrodu za miliardy

Karel Toman
31. 5. 2012 6:00
Opakuje se extrémní sucho z roku 1947, tvrdí šéf agrárníků Veleba. Nejvíc trpí Morava
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sucho, které už několik týdnů sužuje Čechy a hlavně Moravu, přinese zemědělcům oproti loňsku miliardové propady.

Pokles výnosů místy dosáhne i poloviny obvyklých hodnot, a v druhém pololetí lze proto očekávat zdražení potravin. Firmy v zemědělství lidem snižují platy a zvažují i propouštění.

Online deníku Aktuálně.cz to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Nejhorší situace je podle něj na jižní Moravě, v okresech Znojmo, Břeclav a Hodonín. A také v oblasti srážkového stínu na Rakovnicku.

"Postižená území se každým dnem rozšiřují, dnes je už v republice málokterá oblast, která by v povrchové vrstvě ornice měla dostatek vláhy," tvrdí Veleba.

Vážnost situace potvrzují i oslovení zemědělci.

Kvůli suchu nejspíš zdraží potraviny

"Myslím si, že se pravděpodobně opakuje rok 1947. Stav je opravdu velmi vážný. U obilovin můžeme už teď počítat, že úroda půjde o 40 až 50 procent dolů," obává se Veleba.

Poškození rostlin suchem je už podle něj většinou nevratné, kvůli suchu je totiž obilí velmi řídké a má malé klasy.

"Velmi zlý" je podle něj i stav vinic, které sužuje dlouhé sucho po nedávných jarních mrazech.

V pondělí Agrární komora poslala svým okresním ředitelům a ředitelkám žádost o inventarizaci škod. "Odhaduji, že pokud bude toto počasí pokračovat, snížená produkce polních plodin bude v miliardách korun," tvrdí Veleba.

Sucho se tak pravděpodobně projeví ve zdražení potravin. "Toto počasí není jen v České republice, ale i v okolních státech. Zcela určitě se to promítne do zvýšených cen obilovin jak potravinářských, tak krmných," shrnuje Veleba. V druhém pololetí se tak dá očekávat tlak na zvýšení cen pečiva i masa.

Výrazně nižší výnos, a tedy i zdražení, se čeká i u řepky, ze které se vyrábí příměs přimíchávaná z šesti procent do nafty.

Agrárník Veleba: Rodí se tu katastrofa

"Rodící se katastrofa" má podle Veleby i sociální rozměr. "Šéfové firem nevědí, co s lidmi. Na polích by se za normálních okolností sekla vojtěška nebo sklízely senáže. Není co, takže lidi nemají práci," vysvětluje Veleba. Firmy proto podle něj mnohde snižují mzdy a zvažují propouštění.

Sám Veleba je rozsahem sucha zaskočen. "Nikdy v životě jsem například neviděl, a to mi je 65 let, že by se nesklidila první seč vojtěšky," shrnuje své dojmy z nedělní cesty na jižní Moravu, kde navštívil Agrodružstvo Miroslav.

Vojtěška tvoří touto dobou obvykle na polích hustý zelený koberec, který se seče jako krmivo pro krávy. V Miroslavi ale byla tak seschlá, že ji Agrodružstvo muselo posíct a nechat ležet na poli.

"Postihne nás to mimořádně, protože nám tady neprší prakticky vůbec. Včera nám po dlouhé době spadly čtyři milimetry na jedno katastrální území z pěti, jinak vůbec nic," potvrzuje vážnost situace Miroslav Kolečkář, předseda představenstva zemědělského družstva v Klenovicích na Hané

"Oproti loňské úrodě odhadujeme u obilovin a řepky snížení výnosů nejméně o 30 procent, možná o 40," tvrdí Kolečkář. S následky neúrody se tak jeho firma bude muset vypořádávat příští rok, kdy přestane pro zemědělce platit "zelená nafta" osvobozená od spotřební daně. Jen na naftě tak družstvo přijde o dva miliony korun, což je podle Kolečkáře měsíční plat pro všechny zaměstnance.

"V letošním roce máme ještě nějaké tržby z loňské úrody. Očekávám ale, že se z velmi slušného zisku ocitneme na nule," odhaduje letošní hospodářský výsledek.

Opakuje se na Moravě rok 1947?

Podobné to je například i na Uherskohradišťsku. "Obiloviny u nás mívají výnos 60 až 65 metráků na hektar, letos čekáme 40 až 45 metráků. U řepky odhaduju pokles z 30 až 35 metráků na 20 až 25 metráků," tvrdí Vítězslav Lapčík z jarošovské firmy Fyto.

"Od kolegů mám ověřeno, že nejvíc postižená nejen suchem, ale i mrazem je jižní Morava a Haná, to je jednoznačné. Střední Čechy jsou na tom o malinko líp, ten problém je ale tady už taky," potvrzuje Pavel Hrdlička, předseda představenstva ZD Luštěnice na Mladoboleslavsku.

O hospodářském výsledku zemědělců v Čechách tak letos bude rozhodovat přeháňková loterie. "Zatím to není plošné. Máte oblasti, kde to spadlo a je to bez problémů, a o dva kilometry dál je totální sucho. Na Moravě to už ale plošné sucho je," říká Hrdlička.

Katastrofální sucho začalo roku 1947 už v dubnu. Vedra tehdy trvala až do srpna, na spoustě míst země přesáhla rtuť teploměru na mnoho dnů pětatřicetistupňovou hranici.

"Zrno se málo nalilo a předčasně uschlo. Jetele a jiné pícniny z jara zaseté úplně uschly. Brambor bylo tak málo, že i nejstarší hospodáři toto nepamatují. Velikost jejich kol dosahovala čtyř centimetrů v průměru a pro svoji zvadlost byly takřka nepoživatelné," citoval dobového kronikáře časopis Týden v dubnu roku 2007, kdy republiku také trápil nedostatek srážek.

Letos byla navíc podle zemědělců srážkově velmi chudá i zima, jen pětina obvyklých srážek spadla také v březnu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak drahé budou potraviny?

 

Právě se děje

před 15 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy