Potraviny opět zdraží, sucho ničí úrodu za miliardy

Karel Toman
31. 5. 2012 6:00
Opakuje se extrémní sucho z roku 1947, tvrdí šéf agrárníků Veleba. Nejvíc trpí Morava
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sucho, které už několik týdnů sužuje Čechy a hlavně Moravu, přinese zemědělcům oproti loňsku miliardové propady.

Pokles výnosů místy dosáhne i poloviny obvyklých hodnot, a v druhém pololetí lze proto očekávat zdražení potravin. Firmy v zemědělství lidem snižují platy a zvažují i propouštění.

Online deníku Aktuálně.cz to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Nejhorší situace je podle něj na jižní Moravě, v okresech Znojmo, Břeclav a Hodonín. A také v oblasti srážkového stínu na Rakovnicku.

"Postižená území se každým dnem rozšiřují, dnes je už v republice málokterá oblast, která by v povrchové vrstvě ornice měla dostatek vláhy," tvrdí Veleba.

Vážnost situace potvrzují i oslovení zemědělci.

Kvůli suchu nejspíš zdraží potraviny

"Myslím si, že se pravděpodobně opakuje rok 1947. Stav je opravdu velmi vážný. U obilovin můžeme už teď počítat, že úroda půjde o 40 až 50 procent dolů," obává se Veleba.

Poškození rostlin suchem je už podle něj většinou nevratné, kvůli suchu je totiž obilí velmi řídké a má malé klasy.

"Velmi zlý" je podle něj i stav vinic, které sužuje dlouhé sucho po nedávných jarních mrazech.

V pondělí Agrární komora poslala svým okresním ředitelům a ředitelkám žádost o inventarizaci škod. "Odhaduji, že pokud bude toto počasí pokračovat, snížená produkce polních plodin bude v miliardách korun," tvrdí Veleba.

Sucho se tak pravděpodobně projeví ve zdražení potravin. "Toto počasí není jen v České republice, ale i v okolních státech. Zcela určitě se to promítne do zvýšených cen obilovin jak potravinářských, tak krmných," shrnuje Veleba. V druhém pololetí se tak dá očekávat tlak na zvýšení cen pečiva i masa.

Výrazně nižší výnos, a tedy i zdražení, se čeká i u řepky, ze které se vyrábí příměs přimíchávaná z šesti procent do nafty.

Agrárník Veleba: Rodí se tu katastrofa

"Rodící se katastrofa" má podle Veleby i sociální rozměr. "Šéfové firem nevědí, co s lidmi. Na polích by se za normálních okolností sekla vojtěška nebo sklízely senáže. Není co, takže lidi nemají práci," vysvětluje Veleba. Firmy proto podle něj mnohde snižují mzdy a zvažují propouštění.

Sám Veleba je rozsahem sucha zaskočen. "Nikdy v životě jsem například neviděl, a to mi je 65 let, že by se nesklidila první seč vojtěšky," shrnuje své dojmy z nedělní cesty na jižní Moravu, kde navštívil Agrodružstvo Miroslav.

Vojtěška tvoří touto dobou obvykle na polích hustý zelený koberec, který se seče jako krmivo pro krávy. V Miroslavi ale byla tak seschlá, že ji Agrodružstvo muselo posíct a nechat ležet na poli.

"Postihne nás to mimořádně, protože nám tady neprší prakticky vůbec. Včera nám po dlouhé době spadly čtyři milimetry na jedno katastrální území z pěti, jinak vůbec nic," potvrzuje vážnost situace Miroslav Kolečkář, předseda představenstva zemědělského družstva v Klenovicích na Hané

"Oproti loňské úrodě odhadujeme u obilovin a řepky snížení výnosů nejméně o 30 procent, možná o 40," tvrdí Kolečkář. S následky neúrody se tak jeho firma bude muset vypořádávat příští rok, kdy přestane pro zemědělce platit "zelená nafta" osvobozená od spotřební daně. Jen na naftě tak družstvo přijde o dva miliony korun, což je podle Kolečkáře měsíční plat pro všechny zaměstnance.

"V letošním roce máme ještě nějaké tržby z loňské úrody. Očekávám ale, že se z velmi slušného zisku ocitneme na nule," odhaduje letošní hospodářský výsledek.

Opakuje se na Moravě rok 1947?

Podobné to je například i na Uherskohradišťsku. "Obiloviny u nás mívají výnos 60 až 65 metráků na hektar, letos čekáme 40 až 45 metráků. U řepky odhaduju pokles z 30 až 35 metráků na 20 až 25 metráků," tvrdí Vítězslav Lapčík z jarošovské firmy Fyto.

"Od kolegů mám ověřeno, že nejvíc postižená nejen suchem, ale i mrazem je jižní Morava a Haná, to je jednoznačné. Střední Čechy jsou na tom o malinko líp, ten problém je ale tady už taky," potvrzuje Pavel Hrdlička, předseda představenstva ZD Luštěnice na Mladoboleslavsku.

O hospodářském výsledku zemědělců v Čechách tak letos bude rozhodovat přeháňková loterie. "Zatím to není plošné. Máte oblasti, kde to spadlo a je to bez problémů, a o dva kilometry dál je totální sucho. Na Moravě to už ale plošné sucho je," říká Hrdlička.

Katastrofální sucho začalo roku 1947 už v dubnu. Vedra tehdy trvala až do srpna, na spoustě míst země přesáhla rtuť teploměru na mnoho dnů pětatřicetistupňovou hranici.

"Zrno se málo nalilo a předčasně uschlo. Jetele a jiné pícniny z jara zaseté úplně uschly. Brambor bylo tak málo, že i nejstarší hospodáři toto nepamatují. Velikost jejich kol dosahovala čtyř centimetrů v průměru a pro svoji zvadlost byly takřka nepoživatelné," citoval dobového kronikáře časopis Týden v dubnu roku 2007, kdy republiku také trápil nedostatek srážek.

Letos byla navíc podle zemědělců srážkově velmi chudá i zima, jen pětina obvyklých srážek spadla také v březnu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak drahé budou potraviny?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy