Pro Jižní Moravu vyhlášena výstraha před požáry

ČTK ČTK
25. 3. 2012 15:48
Podle meteorologů bude suché počasí v regionu pokračovat i několik příštích dní
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: HZS Karlovarského kraje

Brno - Kvůli přetrvávajícímu suchu se podle meteorologů zvýšilo zejména na jihu Moravy riziko vzniku požárů. Český hydrometeorologický ústav vydal prot tento region výstrahu, který není zatím časově ohraničena a platí až do odvolání.

Jihomoravský kraj už ve čtvrtek vyhlásil kvůli suchu období takzvaného zvýšeného nebezpečí vzniku požárů. Podle ČHMÚ by suché počasí mělo v regionu pokračovat i v dalších dnech. Lidé by proto neměli v přírodě rozdělávat oheň, neměli by kouřit a měli by se vyhnout používání přenosných vařičů i jiných zdrojů otevřeného ohně.

Přesto hasiči v uplynulých dnech bojovali s řadou požárů trávy, keřů nebo lesního porostu. Jejich častou příčinou byla právě nedbalost nebo porušování zákazu rozdělávání ohňů v rizikových místech.

Například v sobotu od ranních hodin do tří odpoledne vyjeli jihomoravští hasiči k 16 požárům v krajině. S monitorováním požárů ze vzduchu jim pomáhají letečtí záchranáři a policejní letecká služba.

Dosud největší požár od vyhlášení období zvýšeného nebezpečí likvidovali hasiči v pátek až do večerních hodin u Bučovic na Vyškovsku. Plameny zasáhly devět hektarů lesa, hořelo hlavně listí, keře, hrabanka a pařezy. Příčinou je s největší pravděpodobností odhozený nedopalek. Kvůli požáru v nepřehledném terénu více než čtyřicetkrát vzlétl vrtulník s vodou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy