Sucho ovládlo celou republiku, mapa se zbarvila do ruda

Pavel Baroch
30. 5. 2012 19:02
Na konci pracovního týdne má ale vydatně pršet, takže sucho pomalu končí
Foto: ČHMÚ

Praha - Mapa Českého hydrometeorologického ústavu názorně ukazuje, jak sucho ovládlo takřka celou republiku. Čím je barva na mapě tmavší, tím je hrozba sucha větší.

Nejpostiženějšími regiony jsou jižní Morava, Polabí a rozsáhlá oblast západně a jihozápadně od Prahy.

Tomáš Vráblík z hydrometeorologického ústavu uvedl, že na některých místech země už je v půdě tak málo vláhy, že si ji rostliny nedokážou vzít. "Jsou už na bodu vadnutí," řekl Aktuálně.cz Vráblík.

Mezi tyto regiony patří tradičně jižní Morava. "Je to jedna z nejsušších oblastí," konstatoval Vráblík. Dodal, že na suchu v půdě se podílí více vlivů.

Za sucho nemůže jen to, že neprší

Kromě nedostatku vydatného deště to je například lehčí půda, která snáze propouští vláhu, vyšší teploty, kvůli nimž se voda rychleji odpařuje, rychlost větru nebo nadmořská výška. "Je to vždy kombinace více faktorů," řekl Vráblík.

Srovnejte, jaké sucho bylo na počátku minulého týdne:

Foto: ČHMÚ

Dodal, že na nedostatku vláhy v půdě má na některých místech vliv i to, jak člověk hospodaří na zemědělských plochách.

Pomohly lokální srážky, v pátek zaprší pořádně

Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že suché půdě pomohly místní srážky, které se v uplynulých dnech snesly například v okolí Prahy.

Vydatnější déšť předpovídají meteorologové v pátek, kdy se i zvýší vlhkost půdy. "Mělo by se to změnit na přijatelné hodnoty," poznamenal Vráblík.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak bude v paříštích dnes? Přečtěte si předpověď počasí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy