Sucho ovládlo celou republiku, mapa se zbarvila do ruda

Pavel Baroch
30. 5. 2012 19:02
Na konci pracovního týdne má ale vydatně pršet, takže sucho pomalu končí
Foto: ČHMÚ

Praha - Mapa Českého hydrometeorologického ústavu názorně ukazuje, jak sucho ovládlo takřka celou republiku. Čím je barva na mapě tmavší, tím je hrozba sucha větší.

Nejpostiženějšími regiony jsou jižní Morava, Polabí a rozsáhlá oblast západně a jihozápadně od Prahy.

Tomáš Vráblík z hydrometeorologického ústavu uvedl, že na některých místech země už je v půdě tak málo vláhy, že si ji rostliny nedokážou vzít. "Jsou už na bodu vadnutí," řekl Aktuálně.cz Vráblík.

Mezi tyto regiony patří tradičně jižní Morava. "Je to jedna z nejsušších oblastí," konstatoval Vráblík. Dodal, že na suchu v půdě se podílí více vlivů.

Za sucho nemůže jen to, že neprší

Kromě nedostatku vydatného deště to je například lehčí půda, která snáze propouští vláhu, vyšší teploty, kvůli nimž se voda rychleji odpařuje, rychlost větru nebo nadmořská výška. "Je to vždy kombinace více faktorů," řekl Vráblík.

Srovnejte, jaké sucho bylo na počátku minulého týdne:

Foto: ČHMÚ

Dodal, že na nedostatku vláhy v půdě má na některých místech vliv i to, jak člověk hospodaří na zemědělských plochách.

Pomohly lokální srážky, v pátek zaprší pořádně

Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že suché půdě pomohly místní srážky, které se v uplynulých dnech snesly například v okolí Prahy.

Vydatnější déšť předpovídají meteorologové v pátek, kdy se i zvýší vlhkost půdy. "Mělo by se to změnit na přijatelné hodnoty," poznamenal Vráblík.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak bude v paříštích dnes? Přečtěte si předpověď počasí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy