České maso mizí z pultů, prasat je nejméně za 91 let

Tomáš Fránek
21. 5. 2012 5:00
Řezníci si hledají práci v cizině, v Česku pro ně zaměstnání není
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Brno - Českého masa je v tuzemských obchodech stále méně, vytlačuje ho levnější a často méně kvalitní zahraniční konkurence.

Zatímco se velké obchodní řetězce v kampaních chlubí tím, jak se snaží prodávat kvalitní tuzemské maso, nová statistická čísla mluví o opaku.

Do Česka tak míří ve velkém dotované levnější maso, v některých případech dokonce nakoupené ze státních hmotných rezerv zemí, jako jsou Německo nebo Dánsko.

Ještě před dvanácti roky se do Česka dovezlo maso za 2,2 miliardy korun, loni to už bylo zboží za dvaadvacet miliard korun.

Méně prasat bylo v roce 1921

Za obří pokles tuzemské produkce masa nemůže jenom to, že zahraniční konkurence pracuje efektivněji, nebo skutečnost, že Češi a Moravané chtějí nakupovat levně bez ohledu na kvalitu a řetězce na to slyší.

„Na konkurenceschopnost českých výrobců masa působí zřejmě nejen vyšší  produktivita západoevropských producentů, ale též politika dotací. V důsledku toho mohou  tamější producenti pak úspěšně cenově konkurovat i v dovozech," uvedli ve své analýze experti z Českého statistického úřadu. V zemědělství se tak za deset let ztratila třetina pracovních míst, což je úbytek 82 tisíc lidí.

V Česku tak velmi rychle přibývají prázdné zemědělské statky. Stavy prasat v Česku od loňska podle čísel Českého statistického úřadu zase klesly o desetinu na 1,58 milionu kusů, což je nejméně od roku 1921.

Snižovaly se také počty drůbeže, zejména slepic. Chovy drůbeže od loňského do letošního dubna poklesly o 2,6 procenta na 20,69 milionu kusů, z toho slepic bylo 5,35 milionu. Méně drůbeže se v Česku chovalo naposledy koncem 60. let minulého století.

Společně se snižováním stavů hospodářských zvířat klesá v tuzemsku také výroba masa. Loni se meziročně snížila o 6,2 procenta na zhruba 505 tun, nejvýrazněji klesla produkce drůbežího.

"Pokud se na to naši sedláci, kteří nejsou určitě horší než sedláci v Německu, vykašlou a pak někdy za dva tři roky, až tu nebude jediný vepř, tak najednou zjistíme, že EU nebude dávat další dotace Německu, Belgii a Holandsku, tak si to doplatíme my ze svého. Stáje ale budou zničené a stavět je znovu bude komplikované," uvedl jednatel uzenářské firmy Prima z Karlových Varů Luděk Šleis. Řezníci si podle něj raději hledají práci v Německu.

Pryč je soběstačnost

Například u vepřového masa je Česko soběstačné již jen ze 60 procent, zatímco v roce 2003, rok před vstupem země do EU, byla soběstačnost téměř stoprocentní.

Podle odhadů Zemědělského svazu se loni meziročně prohloubil schodek agrárního zahraničního obchodu na 34 miliard korun, což by byl výsledek srovnatelný s rekordním schodkem z roku 2006.

Loni se do Česka dovezly potraviny celkem za 131 miliard, jen z EU to bylo za 110 miliard korun. Téměř polovinou se na dovozech potravin z EU do ČR podílí Německo a Polsko.

„Za roky 2000 až 2011 stoupl „masný" import ze zemí Unie devětkrát (hovězího masa desetkrát, vepřového skoro patnáctkrát). Přitom celkový dovoz potravin do ČR se zvýšil jen 2,5krát. V tuzemsku stavy skotu za tu dobu klesly o šestinu, počty prasat o více než polovinu a drůbeže o třetinu," uvedla ve své analýze Drahomíra Dubská z Českého statistického úřadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy