sucho

V Keni kvůli suchu uhynuly již stovky zvířat, mezi nimi sloni nebo vzácný druh zebry

V keňských národních parcích a rezervacích letos uhynulo kvůli suchu přes 200 slonů. Dlouhodobý nedostatek srážek vedl k úhynu i dalších stovek volně žijících zvířat, a to hlavně býložravců, řekla dnes keňská ministryně cestovního ruchu Peninah Malonzaová. Část Keni se v posledních dvou letech potýká s velkým nedostatkem srážek, uvedla agentura AP.

"Kvůli suchu jsme přišli o 512 pakoňů, 381 zeber stepních, 205 slonů, 49 zeber Grévyho, 51 buvolů a 12 žiraf," uvedla ministryně při prezentaci zprávy správců národních parků a rezervací. Zpráva se zaměřila na dopady nedostatku srážek na volně žijící druhy a podle ní se sucho v posledních dvou letech zhoršuje. V postižených regionech se přitom nachází některé z nejznámějších keňských rezervací a parků, například Amboseli, Tsavo či Laikipia-Samburu. Kromě zvěře se nedostatek vody dotýká i zhruba 3,5 milionu obyvatel.

Sucho podle zprávy ochránců nejvíce pociťují býložravé druhy. "Slonů se sucho rovněž velmi dotýká kvůli úbytku pastvy a mláďata navíc nemohou dosáhnout na vegetaci ve výšce dvou metrů," uvádí zpráva. Slon navíc spotřebuje denně kolem 240 litrů vody.

Zdroj: ČTK

Evropa zažívá nejhorší sucho za nejméně 500 let. Ohrožena je téměř polovina kontinentu

Nynější sucho v Evropě je podle expertů Evropské unie patrně nejhorší za 500 let. Řekl to podle agentury DPA mluvčí Evropské komise. K 10. srpnu platilo varování před suchem pro 47 procent území Evropy.

"Zdá se, že sucho je nejhorší za nejméně 500 let," cituje DPA mluvčího. Je to podle něj první odhad centrály pro pozorování sucha (GDO), což je součást Společného výzkumného střediska, interní služby poskytující odborné podklady Evropské komisi. Odhad ještě musí po sezoně potvrdit konečná data.

Vážné sucho, které od počátku roku sužuje mnoho regionů Evropy, se podle zprávy od počátku srpna dále rozšířilo a zhoršilo. Platí to zejména pro Itálii, Španělsko, Portugalsko, Francii, Německo, Nizozemsko, Belgii, Lucembursko, Rumunsko, Maďarsko, severní Srbsko, Ukrajinu, Moldavsko, Irsko a Británii.

Zdroj: ČTK

Deště výrazně zmenšily rozsah půdního sucha v Česku

Deště uplynulých dnů dokázaly výrazně zmenšit rozsah půdního sucha do hloubky jednoho metru. Tvůrci projektu Intersucho v pondělí vydali aktuální mapu, která je platná k nedělnímu ránu, přičemž tři nejhorší stupně sucha už jsou pouze na třech procentech území. Míru sucha ještě dále zmírnily srážky, které přes republiku procházely od neděle do pondělí. Míra rozšíření sucha by se neměla podle předpovědí v tomto týdnu nijak výrazně měnit.

Největší sucho se rozvinulo v západních a severozápadních Čechách. Tato oblast zůstává nadále velmi suchá v hloubce od 40 do 100 centimetrů, ale ve svrchní vrstvě půdy do 40 centimetrů sucho prakticky vymizelo. Je to právě díky studené zvlněné frontě doprovázené intenzivními srážkami, která začala ovlivňovat počasí v Česku koncem minulého týdne a dosud ho ovlivňuje.

Letošní sucho bylo velmi výrazné už na jaře, kdy je voda pro zemědělce nejdůležitější. Během letních měsíců pak přišly tři velmi intenzivní epizody sucha v souvislosti s minimem srážek a tropickými teplotami. První přišla ve druhé polovině června, druhá ve druhé polovině července a poslední skončila o tomto víkendu. Všechny trvaly zhruba dva týdny a především ty časnější poškodily úrodu.

Zdroj: ČTK

Západ a severozápad Česka trpí extrémním suchem, déšť se mu vyhýbá

Západ a severozápad Česka trpí extrémním suchem. Jde o Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj a částečně i Liberecký, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných na webu Intersucho. Program sleduje množství vody v půdě do jednoho metru a porovnává aktuální údaje s průměrem z let 1961 až 2010. V této části republiky už řadu týdnů výrazně nepršelo, navíc je převážně letní, slunečné a mnohdy velmi teplé počasí. Situace nejen v této části republiky by se mohla zlepšit ve zvlněné studené frontě, která má Česko začít přecházet ve čtvrtek.

"Modely zatím slibují aspoň na části území vydatné srážky až ke 100 milimetrům. Samozřejmě situace se může ještě změnit," uvedli tvůrci webu. Minulý týden nebyl tropický, ale pokračovalo bezoblačné počasí, při němž se teploty pohybovaly na obvyklých letních hodnotách, nejčastěji mezi 24 a 27 stupni. Pro zemědělce už nyní situace není tak hrozivá, jako když je sucho na jaře, ale krajina je vyschlá. Nedostatek vláhy je vidět prakticky na všech řekách či potocích, které mají méně vody, než je v tomto období obvyklé. "Aktuálně se nějaká intenzita sucha vyskytuje na 76 procentech území republiky," uvedli vědci. Tři nejhorší stupně sucha zasahují přes čtvrtinu území. Díky předpokládaným srážkám by se dva nejhorší stupně už neměly na konci týdne vyskytovat vůbec.

Zdroj: ČTK
Pokračovat