Škody po požáru lesa u Bzence půjdou do desítek milionů

ČTK ČTK
29. 5. 2012 8:28
Hasiči v lesích u Bzence na Hodonínsku pokračují v likvidaci doutnajících ohnisek
Požár u Bzence vznikl minulý čtvrtek. Byl největším lesním požárem v republice za posledních 15 let.
Požár u Bzence vznikl minulý čtvrtek. Byl největším lesním požárem v republice za posledních 15 let. | Foto: ČTK

Bzenec - Hasiči v lesích u Bzence na Hodonínsku pokračují v likvidaci doutnajících ohnisek. Situace se postupně zlepšuje.

Velení zásahu v úterý rozhodne, kdy jej ukončí. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Předpokládá se, že zásah by mohl skončit v úterý, popřípadě ve středu.

"Na místě zbylo z původních více než 200 zasahujících již jen 40 hasičů. Nadále termokamerami vyhledávají doutnající kořeny stromů, vykopávají je a prolévají vodou," uvedl mluvčí.

Skončení zásahu nebude znamenat odjezd všech hasičských jednotek z lesů u Bzence. Prostor předá velení zásahu jeho vlastníkovi, státnímu podniku Lesy ČR. Ten si pak zajistí hasiče, kteří budou oblast kontrolovat.

Předpokládá se, že bude pod dohledem několik týdnů, možná až měsíc.

Po ukončení zásahu se pustí do práce vyšetřovatelé, kteří budou pátrat po příčině neštěstí. Požár zničil asi 150 až 170 hektarů lesa. Škody půjdou do desítek milionů korun.

Požár u Bzence vznikl minulý čtvrtek. Byl největším lesním požárem v republice za posledních 15 let.

Událost si vyžádala zásah 1500 profesionálních i dobrovolných hasičů. Spotřebovali okolo 20 milionů litrů vody. Čtyři z nich byli lehce zraněni.

Plameny vyšlehly z dosud neznámých příčin v oblasti nazývané Moravská Sahara. Jde o vyprahlou oblast s navátými písky a lesy, v níž jsou požáry poměrně časté. Z toho posledního stoupal od čtvrtka hustý dým viditelný na více než 20 kilometrů.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy