Nejdřív Kalousek, teď mráz. Vinaři tratí 400 milionů

Tomáš Fránek
21. 5. 2012 13:02
Vinaři potvrzují, že mráz poškodil čtvrtinu úrody hroznů
Foto: Karel Toman

Brno - Vinaři na Moravě sčítají vážné škody, které jim způsobilo mrazivé páteční ráno.

Teploty na vinicích byly až čtyři stupně pod nulou.

Podle dnes upřesněných informací Svazu vinařů jsou poškozeny vinice se čtvrtinou úrody - to je propad výnosů za asi 400 milionů korun. A to může mít výrazný vliv na zdražení vína.

Podobná situace se stala už v minulém roce, kdy mráz poškodil z 80 procent úrodu v českých vinařských oblastech.

Poškozené vinice jsou všude

Vinice jsou poškozené od Znojma po Uherské Hradiště. "Jsou to především lokality jako například Němčice, Kyjovsko, Bzenecko nebo Strachotín. Nejlépe dopadlo asi Mikulovsko," uvedl už Martin Půček, tajemník Svazu vinařů. "Ve stejné vinici poškodil jednomu vinaři tři ze čtyř řádků, zatímco jeho sousedovi, jehož řádky jsou oddělené jen pletivem, mráz na keřích nenapáchal škody žádné," řekl Půček.

Milionové škody už potvrzují jednotlivé vinařské firmy. Vinařství Winberk z Mikulova má poškozených asi 30 procent rozlohy vinic, mrazem poničenou úrodu potvrdil i Znovín Znojmo nebo vinařské společnosti z Břeclavska.

"Někde je poškození vinic třetinové, jinde až padesátiprocentní. Problémy jsou většinou ve svazích nebo pod kopcem. Vypadá to jak špenát v mrazáku. U nás je v některých místech poškození asi 25 procent," uvedl pro agenturu ČTK Zdeněk Zvonec ze Zemědělského družstva Sedlec u Mikulova.

Podle vinařů mrazy ukázaly nesmyslnost daně, kterou chce prosadit ministr financí Miroslav Kalousek. „Příroda podala nejpádnější důkaz o nesmyslnosti zavedení spotřební daně na tichá vína. Jejím zásahem přišli vinaři ze dne na den o značnou část svých příjmů a moravské víno letos nevyrobí, ač o vinice i nadále musí pečovat, bez vidiny jakékoliv úrody," uvedl Puček.

Hrozny nic nenahradí

Situace je ve vinařství jiná než třeba u pivovarů, moravské hrozny nejde nahradit dováženými. „Kdyby vymrzl v České republice všechen ječmen či chmel a všechny švestky, pivovary a lihovary budou dál nerušeně vyrábět česká piva a destiláty z dovozových surovin. Vinařství je odlišné, neboť konečný produkt je vyráběn dle původu hroznů, které žádný dovoz nenahradí," dodal Puček.

Jak to bude se zavedením daně na víno zatím jasné není. Daň totiž není zařazena mezi opatření, které už mají na stole poslanci. Kalouskův úřad ji chce zavést o rok později, tedy v roce 2014.

Kalousek ale ještě vůbec neupřesnil, jak chce daň vybírat, koho se bude týkat a jak má pomoci drobným vinařům. Proti dani se navíc staví i vládní poslanci.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Navštivte moravská vinařství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy