Odvolací soud zrušil verdikt nad producentem Weinsteinem. Nařídil nový proces

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2024 19:06
Newyorský odvolací soud ve čtvrtek zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Informuje o tom zpravodajský web televize CNN.
Harvey Weinstein u soudu na podzim 2022
Harvey Weinstein u soudu na podzim 2022 | Foto: Reuters

Verdikt, který byl nyní zrušen, mu v roce 2020 uložil trest 23 let vězení. Na svobodu se však nyní dvaasedmdesátiletý Weinstein podle CNN nedostane, jelikož byl loni v Los Angeles odsouzen také k 16 rokům vězení za znásilnění ve svém druhém procesu týkajícím se znásilnění herečky v roce 2013.

Weinsteinův případ se stal symbolem hnutí Me Too, které před několika lety upozornilo na výskyt sexuálního obtěžování a násilí nejen v Hollywoodu. Jedním z impulzů byla na podzim roku 2017 zjištění deníku The New York Times o stížnostech několika žen na vlivného producenta, který byl pak souzen za znásilnění a další skutky. Stejný list vývoj kauzy označuje za ohromující zvrat.

O zrušení rozsudku rozhodl nejvyšší státní soud poměrem hlasů čtyři ku třem. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že prvoinstanční soudce nechal prokurátory předložit svědectví žen, které tvrdily, že je Weinstein zneužil, přestože se tyto případy přímo netýkaly obvinění vůči němu, napsala agentura Reuters.

Odvolací soud rovněž uvedl, že soudce prohloubil chybu tím, že nechal prokurátory tato i jiná dodatečná tvrzení použít při výslechu obžalovaného, což podle dnešního verdiktu vykreslilo Weinsteina ve "vysoce poškozujícím" světle. "Nápravou těchto závažných chyb bude nový proces," uvedl soud.

Podle deníku ale není zcela jisté, že na nový proces dojde. Nyní bude na šéfovi manhattanské prokuratury Alvinu Braggovi, zda bude chtít obvinění znovu vznést, píše deník. Státní zastupitelství ve své první reakci uvedlo, že udělá vše, co bude v jeho silách, aby se nový proces konal.

Proti dnešnímu rozhodnutí ostře vystoupila členka odvolacího soudu Madeline Singasová, která byla s dalšími dvěma kolegy v této věci v menšině. Podle ní pokračuje "znepokojivý trend rušení odsuzujících verdiktů porot v případech týkajících se sexuálního násilí".

Jako "hluboce nespravedlivý" kritizovala verdikt také skupina Silence Breakers sdružující ženy, které obvinily Weinsteina z obtěžování či napadení. Podle právničky Debry Katzové, která několik takových žen zastupovala, ovšem její klientky velmi těší, že Weistein zůstane za mřížemi.

Dosud byl ve vězení v severní části New Yorku a podle médií jej čekal přesun do nápravného zařízení v Kalifornii, kde si bude odpykávat svůj druhý trest. Na konci roku 2022 kalifornská porota uznala Weinsteina vinným ze znásilnění a sexuálního napadení herečky v roce 2013, zatímco v několika dalších bodech obžaloby vinu neuznala. Loni v únoru pak exproducent dostal 16 let vězení s tím, že výkon trestu začne po odpykání toho newyorského.

Zrušení prvního verdiktu označil Weinsteinův právník Arthur Aidala za obrovské vítězství pro "všechny obžalované ve státě New York", píše agentura AP. V rozhovoru s NYT zase nejvyšší soud ocenil za ochranu "nejzákladnějších principů, které by měl obžalovaný v procesu mít".

"Soudy běžně připouští důkazy o dalších činech, které nejsou jádrem obvinění, když to pomáhá porotcům pochopit otázky kolem úmyslu, modu operandi nebo chování obžalovaného," reagoval právník Douglas Wigdor, který zastupoval osm údajných Weinsteinových obětí. "Porota dostala pokyny ohledně relevance těchto výpovědí a zvrácení verdiktu je tragédie," dodal.

AP poznamenala, že jde o druhý zásadní zvrat kolem předních aktérů kauzy Me Too za poslední dva roky. V roce 2022 nejvyšší soud USA odmítl přijmout odvolání proti rozsudku, který zneplatnil odsouzení herce Billa Cosbyho za sexuální napadení.

 

Právě se děje

Další zprávy