Nezvykle suchý březen. Spadlo jen dvacet procent deště

Domácí Dagmar Honsová, Meteopress, Domácí
23. 3. 2012 14:29
Čeká nás další převážně slunečný víkend, kdy budou opět padat i teplotní rekordy

Praha - Letošní březen zatím patří k těm nejsušším v posledních letech. Kvůli tomu se zvyšuje riziko požárů a například na jižní Moravě už vyhlásili zákaz rozdělávání ohně v otevřené krajině.

A lépe na tom nebudeme ani v nejbližších dnech, byť přeháňky zřejmě suchou zemi alespoň trochu zavlaží.

Březnové počasí je charakteristické tím, že převládá tzv. anticyklonální charakter.

Znamená to, že střední Evropa se nachází pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, pro kterou je typické slunečné počasí bez srážek.

Od začátku měsíce spadlo jen kolem 20 % březnového normálu, který je 40 mm. A podobný charakter počasí očekáváme až do konce měsíce.

O víkendu a také v příštím týdnu se sice mohou při přechodně zvětšené oblačnosti občasné přeháňky vyskytnout, rozhodně se ale nebude jednat o vydatný déšť, který by zabránil suchu, které se zatím projevuje zejména v podobě tzv. zemědělského sucha. Tedy nedostatečné množství vody v půdě dostupné pro rostliny.

Udává se jako podíl využitelné vodní kapacity neboli hodnoty maximálního množství vody, které je schopna rostlina z půdy využít.

Za posledních 12 let byl nejsušší březen v roce 2005, kdy spadlo 69 % normálu, naopak na srážky nejbohatší byl březen 2000, to spadlo 291 % normálu.

Suchý byl také duben roku 2007, v průměru spadlo 6 mm, což je asi okolo 15 % běžných srážkových úhrnů pro duben.

V nížinách byl suchý také letošní únor, listopad 2011 přinesl rekordně málo srážek - na většině meteorologických stanic byly srážky naměřeny až 30. listopadu.

Víkend opět přepíše teplotní rekordy

I přes to, že oblast vysokého tlaku vzduchu, která k nám od úterý přináší slunečné a suché počasí, bude během víkendu slábnout, víkendové počasí bude převážně slunečné. Nejvyšší odpolední teploty se zastaví až na 20 °C.

Zřejmě tak opět budeme přepisovat tabulky teplotních rekordů. Podobně vysoké teploty přinesly v tomto období naposledy roky 2010 a 2006.

Počasí bude psát podobný scénář jako před týdnem.

V sobotu bude jasno až polojasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky. Noční teploty klesnou na 7 až 3 °C. Denní teploty vystoupí na 16 až 20 °C.

V neděli bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Během dne bude oblačnosti ubývat na skoro jasno. Noční teploty se zastaví stejně jako v sobotu mezi 7 až 3 °C. Denní teploty vystoupí na 15 až 19 °C.

Počátek nového pracovního týdne pak přinese ochlazení - pondělní ranní teploty už klesnou místy pod bod mrazu ke 3 až -1 °C, odpolední vystoupí na 8 až 12 °C.

Závěr března ale bude opět ve znamení nadprůměrných odpoledních teplot.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy