reklama
 
 

Nezvykle suchý březen. Spadlo jen dvacet procent deště

23. 3. 2012
Čeká nás další převážně slunečný víkend, kdy budou opět padat i teplotní rekordy

Praha - Letošní březen zatím patří k těm nejsušším v posledních letech. Kvůli tomu se zvyšuje riziko požárů a například na jižní Moravě už vyhlásili zákaz rozdělávání ohně v otevřené krajině.

A lépe na tom nebudeme ani v nejbližších dnech, byť přeháňky zřejmě suchou zemi alespoň trochu zavlaží.

Březnové počasí je charakteristické tím, že převládá tzv. anticyklonální charakter.

Znamená to, že střední Evropa se nachází pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, pro kterou je typické slunečné počasí bez srážek.

Od začátku měsíce spadlo jen kolem 20 % březnového normálu, který je 40 mm. A podobný charakter počasí očekáváme až do konce měsíce.

O víkendu a také v příštím týdnu se sice mohou při přechodně zvětšené oblačnosti občasné přeháňky vyskytnout, rozhodně se ale nebude jednat o vydatný déšť, který by zabránil suchu, které se zatím projevuje zejména v podobě tzv. zemědělského sucha. Tedy nedostatečné množství vody v půdě dostupné pro rostliny.

Udává se jako podíl využitelné vodní kapacity neboli hodnoty maximálního množství vody, které je schopna rostlina z půdy využít.

Za posledních 12 let byl nejsušší březen v roce 2005, kdy spadlo 69 % normálu, naopak na srážky nejbohatší byl březen 2000, to spadlo 291 % normálu.

Suchý byl také duben roku 2007, v průměru spadlo 6 mm, což je asi okolo 15 % běžných srážkových úhrnů pro duben.

V nížinách byl suchý také letošní únor, listopad 2011 přinesl rekordně málo srážek - na většině meteorologických stanic byly srážky naměřeny až 30. listopadu.

Víkend opět přepíše teplotní rekordy

I přes to, že oblast vysokého tlaku vzduchu, která k nám od úterý přináší slunečné a suché počasí, bude během víkendu slábnout, víkendové počasí bude převážně slunečné. Nejvyšší odpolední teploty se zastaví až na 20 °C.

Zřejmě tak opět budeme přepisovat tabulky teplotních rekordů. Podobně vysoké teploty přinesly v tomto období naposledy roky 2010 a 2006.

Počasí bude psát podobný scénář jako před týdnem.

V sobotu bude jasno až polojasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky. Noční teploty klesnou na 7 až 3 °C. Denní teploty vystoupí na 16 až 20 °C.

V neděli bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Během dne bude oblačnosti ubývat na skoro jasno. Noční teploty se zastaví stejně jako v sobotu mezi 7 až 3 °C. Denní teploty vystoupí na 15 až 19 °C.

Počátek nového pracovního týdne pak přinese ochlazení - pondělní ranní teploty už klesnou místy pod bod mrazu ke 3 až -1 °C, odpolední vystoupí na 8 až 12 °C.

Závěr března ale bude opět ve znamení nadprůměrných odpoledních teplot.

autoři: Dagmar Honsová, Meteopress, Domácí | 23. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama