Brno - Další pokus, jak dosáhnout otevření obřího hobbymarketu Bauhaus v Brně, nevyšel.
Nejvyšší správní soud zastavil řízení, v němž se autorizovaný inspektor domáhal zrušení předběžného opatření, které nedovoluje obchod otevřít. Inspektor Milan Teigiser už dříve ve zkráceném řízení stavbu přes odpor místních obyvatel a i řady expertů schválil.
Brněnský Bauhaus patří mezi ukázkové případy, ve kterých si velcí stavebníci s tichým souhlasem úřadů nedělají těžkou hlavu s dodržováním zákonů a pravidel. Vážné chyby ve vydaném certifikátu našlo i ministerstvo pro místní rozvoj.
Je to nezákonný krok
Městský soud v Praze vydal předběžné opatření přiznávající odkladný účinek žalobě obyvatel Ivanovic, kteří proti stavbě dlouhodobě protestují. Přiznání odkladného účinku znamená, že by žádná ze stran sporu neměla dělat jakékoliv kroky, které pak už nepůjde zvrátit a mohly by způsobit nenapravitelnou újmu.
A tím je především dokončení a zahájení provozu hobbymarketu. Veřejný zájem na ochraně životního prostředí je podle soudu důležitější než ekonomické zájmy firmy Bauhaus.
Teiseger, jehož námitky soudci v Praze odmítli, se obrátil na Nejvyšší správní soud se stížností. "Jde o nezákonné rozhodnutí," uvedl ve stížnosti.
Nejvyšší správní soud ale podle informací deníku Aktuálně.cz stížnost nakonec vůbec nemohl projednat. Teiseger totiž přes výzvy soudu nezaplatil pět tisíc korun na poplatcích. "Řízení se zastavuje," rozhodl soud a předběžné opatření zakazující obchod otevřít tak platí dál.
Čtěte také
- Bauhaus chce po Česku miliardy, informace má špatné
- Sbírka nezákonností. To je Bauhaus v Brně
- U Bauhausu za Brnem lítají facky a žaloby, podívejte se
- Bauhaus za cihlu k cihle zaplatí Svěrákovi 200 tisíc
Spory o obchod už navíc zamířily také do nejvyšších pater české justice. Jak zjistil deník Insider, společnost Heršpická - správa nemovitostí (personálně propojená s českým Bauhausem) si kvůli prodejně na předměstí Brna stěžuje také u Ústavního soudu.
Ještě Ústavní soud
Stavitel Bauhausu se snaží prosadit, aby Ústavní soud prohlásil zákaz otevřít prodejnu za nezákonný. Firmě totiž přináší stamilionové ztráty.
"Soud nepřizval stavebníka ani společnost Bauhaus k řízení a nedal jim možnost obhájit svá práva," popsal Insideru hlavní bod ústavní stížnosti mluvčí Bauhausu Tomáš Hanzlík. To, že se kauzou Bauhaus bude zabývat Ústavní soud, potvrdila i mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.
Už před koncem loňského roku firma oznámila, že je připravena po Česku v arbitráži vymáhat více než dvě miliardy korun za to, jak ji úřady poškodily.