Jak z krize eurozóny? Nečas navrhuje zvýšení daní

ČTK ČTK
19. 6. 2011 17:05
Zadlužování státu je podle premiéra vzhledem ke krizi eurozóny třeba brzdit rychleji
Foto: Jan Langer

Praha - Pokud by se prohloubila dluhová krize v eurozóně, premiér Petr Nečas by prosazoval rychlejší snižování schodků veřejných financí.

Cestou k tomu by mohlo podle něj být dočasné zvýšení nepřímých daní. Nečas to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce jako svůj osobní názor.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky při prohloubení krize v eurozóně nedává urychlení snižování schodků veřejných financí ekonomický smysl.

"Ty schodky směrem k vyrovnaným rozpočtům snižovat ještě razantněji, než je teď v konvergenčním plánu, prostě proto, abychom se vyhnuli jakékoliv úvaze, že bychom se mohli stát součástí nějakého dominového efektu, který by postupně do sebe nabíral další země," uvedl Nečas.

Podle Sobotky by zrychlení škrtů mělo na ekonomiku negativní vliv. "Nedomnívám se, že by Česká republika byla v hledáčku ratingových agentur v souvislosti s tím, že dojde k řeckému bankrotu," uvedl šéf ČSSD.

O případném zvyšování nepřímých daní je Nečas v případě krizového vývoje v eurozóně ochoten diskutovat. Záleželo by na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů," uvedl premiér jako možnost.

ČSSD prosazuje daňovou progresi

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by naproti tomu podporoval spíše progresi ve zdanění občanů a vyšší zdanění firem. "Zvyšování nepřímých daní, to musíme skutečně odmítnout jako sociální demokracie, protože není možné zase ten problém vlády přenést na výdaje středně a nízkopříjmových domácností," řekl Sobotka.

Vládou schválený konvergenční program počítá s deficitem veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Pro letošek předpokládá ministerstvo financí deficit 4,2 procenta; loni činil 4,7 procenta HDP.

Přijmout euro by teď bylo příliš riskantní

Kvůli enormnímu zadlužení se nyní Řecko pohybuje na hranici bankrotu. Zástupci eurozóny se snaží dohodnout, zda pro Řeky uvolní další finanční pomoc. První pomocný balík ve výši 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) patrně na záchranu Řecka stačit nebude. Finanční pomoc už EU slíbila také Irsku a Portugalsku.

Podle Nečase zatím vláda nestanovila pevné datum pro přistoupení k evropské měně i s ohledem na potíže některých členů eurozóny. "Vývoj v eurozóně je tak dramatický, že nikdo nedokáže říci, jak bude eurozóna vypadat za rok, za dva nebo za tři. A jít do neznáma bych považoval za strategickou chybu," řekl premiér. Česko navíc zatím nesplňuje kvalifikační kritéria pro vstup do eurozóny, připomněl.

 

Právě se děje

Další zprávy