Ušetří se 15 miliard. Zaplatíme to na lécích i za lázně

Radek Nohl Radek Nohl
4. 6. 2011 20:00
To je účet za dohodu koalice, že se spoluúčast ve zdravotnictví zvýší o 5 procent
Již od podzimu by se měl poplatek za pobyt v nemocnici zvýšit z 60 na 100 korun.
Již od podzimu by se měl poplatek za pobyt v nemocnici zvýšit z 60 na 100 korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídři koaličních stran poslali pacientům vzkaz, že od příštího roku zaplatí více za poplatky, léky, lázně, zadarmo již nebude ani závodní preventivní péče.

Peníze do resortu ministra zdravotnictví Leoše Hegera přitečou i po zavedení nadstandardů.

Díky těmto změnám by se spoluúčast pacientů měla do roku 2014 zvýšit o pět procent - tedy zhruba o patnáct miliard korun ročně.

"To jsou ty peníze, které by měly do systému přijít," vysvětlil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjura.

Podle Hegerova poradce Pavla Vepřka jsou plány ministerstva naprosto logické. "Je to proces, kterému se nevyhneme. Není to ale jen o zvyšování spoluúčasti. Tím, že se bude připlácet za péči, se otevře možnost, aby šlo do zdravotnictví více soukromých peněz," prohlásil pro Aktuálně.cz Vepřek.   

Vyšší poplatky, dražší léky

Jaká je spoluúčast v ČR?

  • Na regulačních poplatcích hradí pacienti přibližně 5,5 miliardy korun.
  • Nejvíce se vybírá na poplatcích za položku na receptu, asi 2,39 miliardy korun.
  • Za návštěvu lékaře je vybráno 1,78 miliardy korun.
  • V nemocnicích občané platí na poplatcích za hospitalizaci 1,15 miliardy korun a 0,17 miliardy korun za pohotovostní službu.
  • Na doplatcích za léky, které jsou částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, hradí pacienti okolo 10 miliard korun.
  • Přibližně 43,9 miliard korun platí zdravotní pojišťovny za částečně, nebo plně hrazené léky.

Pro pacienty se v praxi změní to, že zaplatí více za den v nemocnici. Již od podzimu by se měl tento poplatek zvýšit z 60 na 100 korun. Podle analýzy ministerstva bude tato změna únosná pro naprostou většinu pacientů. Výdaje i těch nejchudších lidí v ČR se prý pohybují okolo sta korun za den.

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, která spáda přímo pod premiéra Petra Nečase (ODS), ale návrh kritizuje. "Pro osoby se zdravotním postižením a chronicky nemocné, kteří jsou závislí na zdravotní péči, to bude mít těžké sociální následky," řekla Aktuálně.cz Šimůnková.

Za pobyt v nemocnici zaplatí pacienti zhruba 1,15 miliardy korun ročně. Po zvýšení poplatku by to mělo být o 750 milionů korun více.

Počítá se také s tím, že lidé budou plně hradit léky do 50 korun, za doplňkové a podpůrné přípravky. Díku této změně by měla do rozpočtu Hegerova úřadu přitéct více než jedna miliarda korun.

Mluvčí VZP Jiří Rod uvedl, že přípravků do 50 korun, je asi 1300. Jedná se například o Paralen, Septonex, Biseptol, Protazin nebo Mykoseptin. 

Pojišťovny již nebudou platit za léky do 50 korun, doplňkové a podpůrné přípravky.
Pojišťovny již nebudou platit za léky do 50 korun, doplňkové a podpůrné přípravky. | Foto: Aktuálně.cz

Mezi takzvané podpůrné léky patří slabší přípravky na tlak, hubnutí, pálení žáhy a křečové žíly. Jejich vyřazení z úhrad pojišťoven dopadne podle viceprezidenta České lékárnické komory Michala Hojného hlavně na seniory, kteří je nejčastěji užívají.

"Je to na našem zvážení, jestli je skutečně potřebujeme, nebo ne," prohlásil Vepřek. Léky totiž obsahují jen minimální množství účinné látky. Pomáhají například jen tlumit bolest. Podle Vepřka je často lékaři předepisují jen proto, že se "sluší" lidem něco dát.  

Přitečou do rozpočtu miliardy? Nikdo neví

Spoluúčast pacientů zvýší i rozdělení péče na standard a nadstandard. Tedy na to, za co lidé nebudou muset platit a co již bude placený bonus navíc.

Důvod je také to, že dnešní systém podle Hegera nahrává korupci a šedé ekonomice. Za péči by si pacienti mohli připlácet již od roku 2012.

"Myslím, že v počátku 99,5 procenta poskytované péče zůstane tak, jak je. Budeme mít tendenci vyjmout některé výkony, které považujeme za nadstandardní. Bude se to týkat operací šedého zákalu, protéz, speciálních sáder nebo robotických operací," prohlásil ministr zdravotnictví.

Kolik peněz novinka do Hegerova rozpočtu přinese, ale zatím nedokáže nikdo říct. Věci veřejné jen odhadují, že za několik let by se mohlo ročně ušetřit čtyři až osm miliard korun.

"Všechny odhady jsou velmi vágní. Je to něco jako s hodinkami s vodotryskem. Kdo dnes ví, kolik lidí by si je koupilo? Nikdo," řekl Vepřek.

Další plán: 200 korun u specialisty

Změny se dotknou i lázeňské péče. Nyní se uvažuje o několika variantách. Jednou z nich je plán Hegerova úřadu zpřísnit seznam pacientů, kteří mají na bezplatný pobyt v lázních nárok. Další počítá s tím, že by lidé platili ze svého ubytování a stravu. Ušetří se tím až 500 milionů korun.

Ministerstvo uvažuje o tom, že zpoplatní převoz sanitkou.
Ministerstvo uvažuje o tom, že zpoplatní převoz sanitkou. | Foto: Pardubický kraj

Podle plánu ministerstva by se spoluúčast v dalších letech mohla zvýšit u dlouhodobé a rehabilitační péče, uvažuje se také o zavedení 200korunového poplatku za návštěvu specialisty, zpoplatnila by se i přeprava sanitkou.

"Zatím se to dalo na vedlejší kolej. Je to ale jedna z dalších možných cest," potvrdil Vepřek.

Otazník v současné době ještě zůstává nad placením za amalgámové plomby. Sněmovní zdravotní výbor díky hlasům ODS a TOP 09 sice ve středu doporučil, aby tuto změnu poslanci schválili.

Podle návrhu by za ně nemuseli platit jen děti do 18 let, lidé nad 65 let a vážně nemocní lidé po souhlasu revizního lékaře.

Obrat ale nastal po jednání K9, které řeklo placení za amalgámové plomby ne. Kdyby se začalo za plomby platit, mohlo by se v resortu Leoše Hegera ušetřit až 2,5 miliardy korun ročně.  

 

Právě se děje

Další zprávy