* Sazka označila soudce, který rozhoduje její kauzu, za neobjektivního * Definitivně sečteno: věřitelů je 2075 a žádají přes 41 miliard * Sazka opětovně žádá odvolání insolvenčního správce
Praha - Důležitý boj o největší údajný dluh Sazky vstupuje do finále.
Insolvenční správce, advokát Josef Cupka, vyzval Občanské sdružení Zelený ostrov, aby doložilo, zda pohledávku ve výši 8,1 miliardy korun přinesli k Městskému soudu v Praze lidé oprávnění jednat jménem tohoto sdružení.
"Ano, vyzval jsem občanské sdružení, aby v této souvislosti opravilo pohledávku," řekl Aktuálně.cz Cupka.
Zmíněných 8,1 miliardy je nejen největší pohledávkou, ale také se kolem ní vedou největší spory. Zpochybňují ji nejen zájemci o Sazku, investiční skupiny PPF a KKCG, ale též někteří členové Zeleného ostrova, tedy sportovní sdružení.
Naopak jako nespornou insolvenční správce Cupka už označil pohledávku ve výši pět miliard korun, kterou přihlásila za držitele dluhopisů Sazky londýnská The Bank of New York Mellon. Tím mají držitelé dluhopisů (většina z nich patří PPF a KKCG) jistotu účasti na schůzi věřitelů 26. května.
Sazka - vývoj
- Věřitelé chtějí 40 miliard. Soud si na Sazku najme sál
- Krach veřejného sportu. Po Sazce padá i nejstarší klub
- Synot dostal povolení na vlastní číselnou loterii
- Bestsport je v insolvenci, Zelený ostrov odmítl dluh
- Nový Hušákův tah. Kobercový nálet začal
- Co smí Hušák a co ne? Soud nově rozdal karty o Sazku
- I Jágr rozhodne, kdo získá nejvíc z půl miliardy korun
- Dluhy Sazky: 1500 firem se hlásí zatím o 10 miliard
- Je tu spor o Hušákův šach, dluh Sazky v řádu miliard
- Hušák chce po Hušákovi 23 milionů, zastupuje Bestsport
- Plaťte Sazce, zachraňte ji, vyzývá trafikanty Kellner
- Ječmínek o aréně: Český sport přijde na 24 miliard
Cupka má do středy rozdělit všech 2075 pohledávek v celkové hodnotě zhruba 41 miliard korun na sporné a nesporné. Svůj verdikt pak sdělí soudu, který o něm bude rozhodovat. Zatímco proti výroku o nesporných pohledávkách není odvolání, proti rozhodnutí "vyřadit" některé pohledávky může jejich držitel protestovat. Rozjelo by se pak takzvané incidenční řízení.
Paralýza v Zeleném ostrově
Dluh 8,1 miliardy vznikl podle představitelů Zeleného ostrova, kteří mají blízko k Hušákově vedení Sazky, tak, že Sazka neodvede v příštích letech (měla tak činit až do roku 2021) peníze na splácení dluhopisů vydaných kvůli stavbě O2 Arény.
Pohledávku podepsali tři muži: Jan Boháč, generální sekretář ČSTV, Pavel Kořan, šéf ČSTV, a šéf Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec.
Občanské sdružení Zelený ostrov je ale v současnosti paralyzováno sporem mezi dvěma tábory. První přihlásil zmíněnou pohledávku, druhý tvoří sedm z devíti sportovních organizací, mimo jiné Český olympijský výbor, Orel, Sokol. V minulých dnech valná hromada Zeleného ostrova přijala usnesení, že se občanské sdružení k pohledávce ve výši 8,1 miliardy nebude znát a bude takto vystupovat i vůči třetím osobám. Cupka by tedy měl dostat odpověď v tomto smyslu.
Druhá část Zeleného ostrova však výsledek valné hromady neuznává a chce se kvůli němu obrátit na soud.
U Městského soudu v Praze jsou přihlášeny ještě dvě pohledávky ve výši 8,1 miliardy korun. Poslaly je sem kyperská firma Alfa Capital Holdingds a lichtenštejnská Oldeira Anstalt. Obě jsou přihlášeny jako podmíněné a firmy o nich uvádějí, že jim je postoupil Zelený ostrov. I o to se povede právní spor.
Hušák versus soudce
Sazka se v úterý přidala k návrhu eInvestu, který žádá odvolání Cupky pro podjatost, a opětovně se odvolala proti omezení nakládat se svým majetkem.
Nově však Sazka útočí i na soudce Městského soudu Jaromíra Harmacha, který ji poslal do úpadku. Sazka uvedla, že Harmach se dopustil mimo jiné procesních chyb a že jeho objektivita a procesní korektnost je vážně zpochybněna. "Soudce soudu prvního stupně je zjevně předem rozhodnut za žádných okolností nepopřít argumentům dlužníka sluchu," uvedla firma v prohlášení podepsaném generálním ředitelem Alešem Hušákem.
Mluvčí soudu Martina Lhotákova Hušákovy námitky odmítla. "Soudce vykonávající dohled v insolvenčním řízení se společností Sazka a.s. pouze realizuje opatření, která předpokládá insolvenční zákon," napsala v reakci Aktuálně.cz.
Firma se proti soudci Harmachovi ohrazuje jen několik dní poté, co popsal v dokumentu zveřejněném v insolvenčním rejstříku Hušákovy postupy. Z popisu jednoznačně vyplývalo, že si Hušák neuvědomuje, do jakého stavu Sazku přivedl, a že svým konáním poškozuje věřitele firmy.
Past na licenci
Sazce po pondělku reálně hrozí, že bude muset na 30 dní přestat provozovat sportku a další číselné hry. Ministerstvo financí se rozhodlo kvůli nevyplacenému jackpotu 103,4 milionu pozastavit činnost loterijní firmě. Sazka uvedla, že se odvolá, a zatím stále přijímá sázky i vyplácí výhry, jak uvedl její mluvčí Jan Tuna.
Kolem zmíněného lednového jackpotu se však podle informací Aktuálně.cz začíná rodit právní past na Sazku.
Stát pozastavil Sazce činnost právě kvůli tomu, že dosud nevyplatila celý jackpot. Sazka ho splácí po částech, v dubnu měla splaceno zhruba 20 milionů. Právní posudky, na které upozorňuje ve svém novém prohlášení investiční skupina Penta, však říkají, že Sazka jackpot vyplácet nesmí, protože tím zvýhodňuje jednoho věřitele před ostatními. Výherce z jihu Čech totiž vyhrál obří sumu ještě předtím, než soud vyhlásil úpadek Sazky.
"Vyplácení výhry považuji za běžnou činnost, já bych v tom zvýhodňování věřitele určitě nehledal," řekl insolvenční správce Josef Cupka.