insolvence

Počet bankrotů firem v prvním pololetí stoupl o 49 na 386, je to nejvíce od roku 2017

V prvním pololetí bylo v Česku vyhlášeno 386 bankrotů obchodních společností, o 49 více než ve stejném období loni. Počet byl nejvyšší od první poloviny 2017, tedy od začátku účinnosti novely insolvenčního zákona, která zpřísnila podmínky pro podávání věřitelských insolvenčních návrhů. Rovněž bylo vyhlášeno 3338 bankrotů podnikatelů, o 634 méně než před rokem. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, kterou firma poskytla ČTK.

Zároveň bylo podáno 501 návrhů na bankrot obchodních společností, meziročně o 64 více, a 3263 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti prvnímu pololetí 2020 o 696 méně.

"Vysoký počet firemních bankrotů v letošním prvním pololetí je způsobený kombinací velmi vysokého počtu insolvenčních návrhů v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy jejich počet v žádném z měsíců neklesl pod stovku, a stabilně vysokého počtu insolvenčních návrhů po většinu letošního roku," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK

Insolvenční soud uznal dluhy ČSA za více než 820 milionů, jejich výše nemusí být konečná

Městský soud v Praze v pondělí v insolvenčním řízení s ČSA uznal pohledávky vůči společnosti za 821 milionů korun. Nezajištěné pohledávky z toho tvoří přes 728 milionů korun. Konečná výše dluhů ČSA ovšem může být výrazně vyšší, další bude soud přezkoumávat později. Společnost při návrhu uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun. Nyní se uskuteční schůze přiznaných věřitelů, při které by měli posoudit další směřování letecké společnosti.

ČSA jsou v úpadku od března. Soud tehdy vyhověl vlastnímu návrhu firmy. Provoz dopravce ovšem nadále pokračuje, firma deklarovala plán na svou reorganizaci s cílem své záchrany. Klíčové však bude rozhodnutí věřitelů.

Zdroj: ČTK

Insolvenční řízení s firmou Arca Investments bude pokračovat v Česku, rozhodl vrchní soud

Insolvenční řízení se společností Arca Investments nemělo být zastaveno a bude pokračovat v Česku. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, sdělila ve čtvrtek Arca. Městský soud v Praze nyní rozhodne, zda v Česku bude hlavní, nebo vedlejší insolvenční řízení. Insolvenci Arca Investment na Slovensku prosazoval bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa. 

Zdroj: ČTK

Soud zahájil insolvenční řízení s módní značkou Pietro Filipi, do insolvence míří i Kara

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení se společnostmi Pietro Filipi i Pietro Filipi stores. Firmy výrazně zasáhla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička není schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. Jednání jsou časově náročná. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993. Založil ji Petr Hendrych, firma se ale potýkala s dluhy. Mička věřil, že dokáže zavedenou značku pozvednout a v roce 2017 se svou investiční společností C2H v ní koupil osmdesátiprocentní podíl, v roce 2019 získal zbývajících 20 procent. Oživit se rozhodl také kožešnickou společnost Kara Trutnov, i ta ale nyní míří do insolvence.

Návrh na sebe podala sama ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Firma tvrdí, že její hospodaření zásadně negativně zasáhla omezení a mimořádná opatření vlády v souvislosti s šířením koronaviru. Společnost dluží 150 věřitelům celkem 260 milionů korun a závazky není schopná plnit. Významným věřitelem je Česká spořitelna.

Zdroj: ČTK
Pokračovat