Exkluzivní čísla: Sportka dál vládne, rivaly zatím drtí

Zdeněk John
26. 7. 2011 13:00
V prvním souboji sportky s novými loteriemi Sazka utržila 25,5 milionů korun za týden
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zatím jen velmi zvolna dobývají noví konkurenti Sazky území, na němž léta neomezeně panovala sportka, nejznámější hra zkrachovalé loterijní společnosti.

V minulém týdnu, tedy vůbec prvním, v němž po půl století monopolu sportka čelila dvojnásobné konkurenci, vsadili sázející v této hře 25,5 milionu korun. Sazka tržby podle jednotlivých her neuveřejňuje, ale Aktuálně.cz získalo tento údaj z velmi dobře informovaného zdroje z loterijní firmy.

Hra Loto přinesla ve stejný týden společnosti Fortuna obrat zhruba 3,5 milionu korun. U Sazky i u Fortuny jde přitom o tržby za dva tahy - v případě sportky za středu a neděli, u Lota pak za středu a sobotu.

Zmíněných více než 25 milionů se pro Sazku může zdát jako potvrzení jejího výsadního postavení, ale experti na loterijní trh upozorňují, že je ještě příliš brzy dělat závěry o tom, kolik procent trhu si uloupí konkurenti. Nejčastěji se odhaduje, že po několika měsících bude patřit Sazce zhruba 50 procent příjmů z číselných her, Fortuně přibližně 30 a o zbytek se podělí další hráči. V tuto chvíli je to pouze Tipsport, ale své hry už chystají i Chance či Synot.

Pomalý start

"Ten rozběh byl velmi pomalý, v první vlně jsme měli zapojeno jen asi osmdesát vlastních poboček z celkem 700 obchodních míst, kde se dalo první týden sázet," sdělil Aktuálně.cz vysoce postavený manažer společnosti Fortuna.

Ve Fortuně zatím nechtějí oficiálně hodnotit první dny, protože spoléhají na podzimní ofenzívu, kdy především přibude nových terminálů.

Je přitom o co hrát. Minulý rok podle údajů ministerstva financí v číselných hrách lidé utratili přes sedm miliard korun. V těchto dnech se v této oblasti znovu rozdávají karty.

Cupka vládne Sazce

Po pádu Sazky do konkurzu se nejstarší tuzemskou loterii snaží rozběhnout tým insolvenčního správce Josefa Cupky, faktického pána nad Sazkou do doby, než ji z konkurzu získají věřitelé, s největší pravděpodobností PPF a KKCG.

Až dosud každý týden hlásili Cupkovi lidé raketový růst tržeb, díky kterému Sazku vrátili na úroveň 33 procent příjmů, které měla před svou finanční krizí.

V týdnu, kdy odstartovalo Loto Fortuny - a týden poté, kdy začala Tip6ka Tipsportu - se ale růst poprvé zastavil.

Sázející nyní mají možnost si vybrat, u koho vsadí svých 6 čísel ze 49 (v případě Tipsportu 6 ze 36).

Superjackpot versus jackpot

Kromě reklamy rozhodují především tři základní věci: výše výher, její pravděpodobnost a dostupnost terminálů.

Sazce už funguje síť s více než pěti tisíci terminály, Fortuna a Tipsport mají srovnatelný počet přibližně tisícovky terminálů.

Před dalším přímým soubojem, který se mezi Sazkou a Fortunou odehraje ve středu, nabízí sportka superjackpot 21,4 milionu, Loto 10,4 milionu a páteční Tip6ka pak necelý milion.

V prvním týdnu, v němž bylo možné všechny tři loterie porovnat, získali výherci nejvyšší výhry 181 tisíc (sportka), 100 tisíc (Loto) a 1057 korun (Tip6ka). Ani v jedné loterii nikdo netrefil hlavní výhru.

Abyste si na hlavní výhru sáhli, musíte u sportky vsadit nejméně 170 korun, u Lota 20 korun a u Tip6ky 15 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy