Kontrola v účetnictví Sazky chyby nenašla

Ekonomika Ekonomika
22. 7. 2011 9:03
Odměny Aleše Hušáka loni dosáhly téměř 50 milionů korun, napsaly HN
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Žádné chyby nenašli kontroloři v účetnictví loterijní společnosti Sazka.

Při kontrole loterijní firmy, která je od konce května v konkurzu, to podle dnešního deníku E15 konstatoval Finanční úřad pro Prahu 9. Podnět ke kontrole dal úřadu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Správní řízení bylo ukončeno na konci června. Z hlediska dat, která nám byla dostupná, a z hlediska vedení účetnictví nebyly shledány žádné nedostatky, a tedy i důvody pro případnou pokutu," řekla E15 mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Kalousek kontrolu inicioval kvůli podezření z manipulace s účetními doklady za vedení bývalého generálního ředitele firmy Aleše Hušáka. Kontrola se zabývala způsobem vedení účetnictví v Sazce. Nezkoumala však jednotlivé příjmy a výdaje loterijní společnosti.

Nestandardní věci se však děly

Insolvenční správce Josef Cupka zatím o výsledcích kontroly oficiálně informován nebyl. Zprávu však považuje za pozitivní. "Nepřekvapuje nás to, protože jsme také nenarazili na nesrovnalosti. Čekali jsme, že to bude v pořádku. Víme, že se v Sazce děly nějaké nestandardní věci, ale děly se, abych tak řekla, standardní cestou," sdělila E15 mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Například Hospodářské noviny (HN) uvedly přehled kompletních odměn manažerů Sazky. Loňský Hušákův hrubý plat se všemi bonusy se podle deníku vyšplhal na 49,8 milionu korun. Z toho 19 milionů Kč byla roční odměna generálního ředitele, 15 milionů mimořádné odměny a dva miliony korun 13. a 14. plat. Tehdejší místopředseda představenstva Roman Ječmínek měl loni hrubou mzdu celkem 8,8 milionu korun a finanční ředitel Jan Prádler, který z firmy loni na podzim ve zlém odešel, dostal 11,8 milionu hrubého.

Prádler HN řekl, že navrhoval snížení odměn, i své, ale Hušák to prý nepovažoval na nutné.

Hušák nechtěl informace o mzdách komentovat. "Myslím, že to jsou nesmysly. Kraviny. Tečka," reagoval pro deník.

Šéf dozorčí rady Sazky a předseda jejího největšího akcionáře ČSTV Pavel Kořan uvedl, že výši vyplácených odměn neznal. "Měl jsem možnost vidět je jen globálně, ne rozdělené na jména. Jsou to omračující částky," řekl deníku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy