Doplnili jsme reakci autorů posudku Ernst&Young
Praha - Česká spořitelna tvrdí, že ve znaleckém posudku, podle kterého auditorská firma Ernst&Young ocenila hodnotu zkrachovalé loterijní firmy Sazka na 3,57 miliardy korun, je hrubá početní chyba a další věcné nepřesnosti.
Ernst&Young to popírá.
Spořitelna, velký věřitel zkrachovalé Sazky a jeden z členů věřitelského výboru, zjistila svou analýzou posudku, že Sazka byla podhodnocena o 1,3 miliardy korun.
Početní chyba v provozu
Početní chyba vznikla v té části posudku, která oceňuje hodnotu provozní části loterijní firmy.
"Správná hodnota Sazky měla být vyčíslena na přibližně 4,9 miliardy korun," píše Česká spořitelna v dokumentu, který se objevil i v insolvenčním rejstříku.
Sazka - vývoj
- 31. 10. 2011
- Nástupce Hušáka se ujímá role. Sazka má nové šéfy
- 26. 10. 2011
- ÚOHS posvětil prodej Sazky pro PPF a KKCG
- 25. 10. 2011
- Čtvrt roku konkurence. Fortuna vzala Sazce pětinu trhu
- 24. 10. 2011
- Fortuna spustí útok na Šťastných 10. Další nová loterie
- 18. 10. 2011
- Věřitelé Besportu požadují více času. Neví se cena
- 12. 10. 2011
- Hušák si nechal radit od přítele Ulčáka. Za 300 milionů
- 8. 10. 2011
- To nebudu mít ani na pomeranče, říkal Hušák Dospivovi
- 7. 10. 2011
- Penta u Ústavního soudu neuspěla, prodej Sazky platí
- 6. 10. 2011
- Sázkaři protestují: Nové zákony jsou prý likvidační
"K údajnému podhodnoceni podniku společnosti Sazka, a.s. o 1,3 mld. Kč způsobenému chybou při výpočtu hodnoty provozní části podniku uvádíme, že se v našem znaleckém posudku chyba nenachází a za korektností i číselnou integritou výpočtu i posudku si stojime. Jsme samozřejme připravení podat k danému ocenění příslušná vysvětlení osobám oprávněným taková vysvetlení požadovat," uvedl v reakci pro Aktuálně.cz Vladislav Severa, vedoucí partner odděleni transakčniho poradenstvi Ernst & Young.
Posudek, v němž renomovaná auditorská firma vyčíslila hodnotu Sazky, byl vodítkem pro nabídky, které podávali zájemci o převzetí Sazky do rukou insolvenčního správce Josefa Cupky. Cupka byl také tím, kdo posudek objednával.
"Ano, objednávali jsme si ho. Ernst&Young jsou znalci, spoléhali jsme na to a nemáme důvod o tom pochybovat ani nyní," uvedla Cupkova mluvčí Lenka Tichá. "Posudek vznikl v září, spořitelna ho měla k dispozici, je poněkud zvláštní, že s výhradami přichází až nyní," dodala.
PPF a KKCG už vládnou Sazce
Sazku nakonec získala Sázková společnost kontrolovaná PPF a KKCG za 3,81 miliardy korun. O 200 milionů méně v tendru nabídl miliardář Pavel Tykač.
"Jsme přesvědčeni, že nová fakta v případu Sazka posílí naši právní pozici v žalobách, které jsme již podali s cílem zneplatnit její prodej. Analýza České spořitelny potvrzuje, že Sazka neměla být za daných podmínek skupinám PPF a KKCG prodána, ale že insolvenční správce měl vyhlásit nový tendr," uvedla v reakci na krok spořitelny Penta, která se o Sazku také ucházela.
Sázková společnost už Sazku oficiálně převzala poté, co i antimonopolní úřad schválil převzetí firmy. Generálním ředitelem a šéfem představenstva Sazky se stal manažer PPF Kamil Ziegler.
Česká spořitelna nyní navrhla Městskému soudu v Praze, který se Sazkou vedl insolvenční řízení, aby se znalecký posudek stal součástí spisu. Zatím v něm není, protože jsou v něm uvedeny i údaje, které by mohly odhalit obchodní tajemství či některé postupy, které si kvůli konkurenci Sazka střeží.
Jak rozdělit peníze mezi věřitele
Spořitelna argumentuje, že posudek je také důležitý kvůli příštímu uspokojování věřitelů z peněz získaných prodejem Sazky. Firmy, kterým Sazka dlužila nějaké peníze, totiž budou uspokojovány různě, pokud mají takzvané zajištěné a nezajištěné pohledávky. I o nich se posudek zmiňuje.
Pokud by se braly v úvahu údaje ze znaleckého posudku, zajištěný věřitel (je jím The Bank of New York Mellon) by inkasoval 16 procent z výtěžku (570 milionů korun), nezajištění 84 procent. Po přepočtu, který provedla spořitelna, se ale tento poměr změní na 11,6 procenta pro londýnskou banku (agenta držitelů dluhopisů) a 88,4 procenta pro nezajištěné věřitele.
Sazka dluží České spořitelně (patří mezi nezajištěné věřitele) zhruba 215 milionů korun.
Věřitelé Sazky musí počítat, že první peníze z výtěžku z prodeje firmy dostanou nejspíš na jaře, ale konečné vypořádání je otázkou možná i let, řekl Aktuálně.cz zdroje z týmu insolvenčního správce Josefa Cupky.