Zájem o celoroční pneumatiky roste, hodí se ale pro země s vyrovnanějším klimatem

Martin Mensa, Pneurevue
19. 10. 2015 12:00
Výměna letních pneumatik za zimní spoustu řidičů obtěžuje. Zdánlivě ideálním řešením se může zdát koupě takzvaných celoročních pneumatik. Jenže ty zdaleka neobstojí za všech podmínek.
Dezén celoročních pneumatik je kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami. Nabízejí je všichni významní výrobci.
Dezén celoročních pneumatik je kompromisem mezi letními a zimními pneumatikami. Nabízejí je všichni významní výrobci. | Foto: Continental

Zejména v západní Evropě roste trh s celoročními pneumatikami v posledních letech poměrně svižným tempem. Splňují požadavky zimní legislativy, šetří námahu i peníze. Lépe se však hodí do zemí s malými rozdíly letních a zimních teplot.

Celoroční pneumatiky jsou vhodné ve státech jako Nizozemí či Velká Británie, kde sněží minimálně a země se těší i v zimním období poměrně mírnému klimatu. Nicméně i naše středoevropské zimy posledních let řadu lidí k úvahám o celoročních pneumatikách obracejí.

Přitom ještě donedávna byly celoroční, chcete-li all-season pneumatiky, takřka na periferii zájmu. Pár výrobců je vyvíjelo a vyrábělo, nicméně pověst „kočkopsa“, který není vhodný ani na léto, ani na zimu, jim mnoho šancí nedávalo. Ale vývoj se nevyhnul ani tomuto segmentu a několik dezénů se opakovaně blýsklo v testech zaměřených na sezonní (letní nebo zimní) pneumatiky.

S povinnou zimní legislativou se začal rozšiřovat nešvar letního jezdění na zimních pneumatikách. I když to zákon nezakazuje, ideální kombinace to rozhodně není. Přibyl další argument pro celoroční pneumatiky.

Někteří výrobci dokonce loni uvedli na trh gumy, o nichž prohlašují, že představují „letní pneumatiky certifikované do zimních podmínek“. Pneumatiky, které mají být stejně vhodné pro cestu za lyžováním i v létě k moři. To zní téměř jako zázrak. Žádnému výrobci se totiž dosud nepodařilo vyrobit ideální pneumatiku ani v rámci jediného segmentu. Natož pneumatiku zcela univerzální! Vlastnosti jsou spojité nádoby, někde přidáte, jinde musíte něco oželet.

Nabízí se otázka, odkud tyto vlastnosti pramení, když ani v jednom případě nebyla společně s pneumatikou oznámena žádná zásadní technologická inovace. Jedná o podařený „mix“ v rámci stávajících technologií, nikoli o převratný vynález. Spíše to vše připomíná překotnou snahu zaplnit rýsující se mezeru na evropském trhu, být mezi prvními a také nejvíce pobrat.

I nadále bude platit, že celoroční pneumatika, ať už s jakýmkoli přívlastkem, bude vždy určitým kompromisem, který však nemusí být – za určitých podmínek – na úkor bezpečného ježdění. Na druhé straně sezonní přezouvání zůstává zejména v našem zeměpisném pásmu tou nejjistější cestou, jak se vyrovnat s nástrahami letního i zimního provozu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy