Český test zimních pneumatik: Vyvarujte se čínského výrobku

Jan Markovič Jan Markovič
24. 10. 2015 15:47
Tuzemský Autoklub otestoval zimní pláště vhodné pro osobní automobily nižší střední třídy. Nejhoršího výsledku dosáhly pláště Nankang Snow SV2 z Číny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Autoklub ČR

Autoklub České republiky otestoval před letošní zimou sedm zimních pneumatik s rozměrem určeným pro běžně prodávané kompakty (menší a středně velká rodinná auta) nebo vozy nižší střední třídy. Jaký je výsledek?

Celkové hodnocení testovaných pneumatik

1. Continental ContiWinterContact TS 850 - velmi dobrá

2. Semperit Speed-Grip 2 - dobrá

3. Sava Eskimo S3+ - dobrá

4. Hankook Winter i*cept RS W442 - uspokojivá

5. Nexen Winguard Sport - dostatečná

6. Riken Snowtime B2 - dostatečná

7. Nankang Snow SV2 - nevyhovující

(detailní hodnocení plášťů najdete v tabulce)

Do testu, který probíhal ve švýcarském Ulrichenu a v německém Hannoveru, zařadil pláště velikosti 185/60 R 15 T. Jde o běžně používané pneumatiky například pro Škodu Fabia, Volkswagen Golf nebo Touran. Jako referenční vzorek posloužily prémiové pneumatiky Continental WinterContact TS850, s jejichž výsledky pak byli ostatní konkurenti porovnáváni. Pro zajímavost - gumy značky Continental zvítězily od roku 2007 již ve 454 srovnávacích testech.

Hodnocení autoklubu bylo rozděleno do tří kategorií, z nichž každá měla třetinovou váhu na celkový výsledek. Měřilo se chování na mokrém povrchu, na suchém povrchu a na sněhu. V každé z těchto situací se pak ještě podrobněji hodnotily další faktory, jako je komfort, handling, brzdění pomocí ABS nebo schopnost ustát aquaplanning.

Referenční pláště dostaly vždy stoprocentní hodnocení. Konkurenti se k němu ale přibližovali, nebo ho dokonce i v několika disciplínách překonali.

Pro lepší čitelnost klikněte na obrázek.
Pro lepší čitelnost klikněte na obrázek. | Foto: Aktuálně.cz

Nejlepší výsledek z konkurentů si odnesla rakouská pneumatika Semperit Speed-Grip 2, která dostala celkové hodnocení 97,4 procenta. Vynikala jak v chování na suchém povrchu, tak v jízdě na sněhu do kopce.

Naopak nejhoršího výsledku dosáhly pláště Nankang Snow SV2 z Číny. Získaly jen 91,4 procenta, což autoklub ohodnotil známkou „nevyhovující“. Pohořely hlavně v chování na sněhu.

Neplatíte zbytečně moc za povinné ručení? Pomůžeme vám najít výhodnější!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy