Znečištění ovzduší neblaze působí na zdraví. Způsobuje chronická a akutní onemocnění, zejména dýchacího ústrojí, srdce a cév. Hnutí Duha uvádí, že každý rok zemře v České republice předčasně kolem 11 000 lidí v důsledku špatného ovzduší. Největší vliv na to má mikroskopický prach, další úmrtí jsou spojena s oxidy dusíku (NOx), karcinogenními látkami a přízemním ozonem.
Siemens vyvinul aplikaci City Air Management, která využívá data z monitorovacích systémů a komplikovaný algoritmus, který pracuje s umělou inteligencí a neuronovou sítí. Tato aplikace umí předpovědět úroveň znečištění ovzduší, a to až na pět dnů dopředu. Přesnost těchto odhadů údajně dosahuje 90 %.
Zmíněný algoritmus využívá i historická data o znečištění ovzduší
a počasí v daném období, do propočtů zahrnuje i informace o vlhkosti vzduchu, slunečním záření i aktuální předpovědi počasí, dopravní situaci a průmyslovou činnost v lokalitě.
Aplikace City Air Management má za cíl nejen informovat, ale i eliminovat extrémní stavy znečištění ovzduší dříve, než k nim dojde. Města totiž díky předpovědi mohou urychleně přistoupit k opatřením, která kvalitu v příštích třech až pěti dnech naopak zlepší.
"Pokud například předpověď předpokládá nadprůměrné úrovně znečištění v některých částech města v důsledku kombinace nárůstu hustoty dopravy a nepříznivého počasí, město může zavést krátkodobá opatření, jako jsou například bezplatná hromadná doprava, omezení vjezdu nákladních automobilů nebo snížení nejvyšší povolené rychlosti," uvádí Mariana Kellerová ze společnosti Siemens.