ekologie

Shell koupí dánského producenta biometanu, stane se jeho největším výrobcem

Společnost Shell koupí za téměř dvě miliardy dolarů, tedy v přepočtu 47 miliard korun, dánského výrobce bioplynu Nature Energy Biogas. Akvizice posílí snahy Shellu o odklon od těžby ropy a zemního plynu. Shell se podle svého sdělení stane díky transakci největším producentem biometanu v Evropě. K podobnému kroku jako Shell se v letošním roce odhodlala i konkurenční britská firma BP.

Současnými majiteli Nature Energy jsou firmy Davidson Kempner Capital Management LP, Pioneer Point Partners a Sampension. Biometan se označuje také jako obnovitelný zemní plyn a Nature Energy vyrábí plyn ze zemědělských, průmyslových a domovních odpadů.

Akvizice posílí plán Shellu na přechod k nulovým čistým emisím do roku 2050. Shell získá výrobní závody s napojením na dodávku surovin, infrastrukturu i rozpracované projekty a odborné znalosti. Transakci ještě musejí schválit regulační orgány. Uzavřena by měla být v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: ČTK

Miliardáři nesou odpovědnost za to, že se klima hroutí. Produkují milionkrát víc skleníkových plynů než průměrní lidé, tvrdí studie

Nejbohatší lidé produkují milionkrát víc skleníkových plynů než lidé s průměrnými příjmy. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila britská organizace Oxfam na základě podrobné analýzy investic 125 nejbohatších miliardářů světa.

Studie organizace Oxfam zjistila, že investice nejbohatších jednotlivců tvoří až 70 procent jejich emisí. Investice těchto miliardářů produkují v průměru tři miliony tun oxidu uhličitého na osobu ročně, což je milionkrát více než průměr 2,76 tuny oxidu uhličitého u 90 procent běžné populace.

Nafkote Dabiová, která v Oxfamu vede oddělení pro změnu klimatu, uvedla, že už samotné emise způsobené životním stylem miliardářů - jejich soukromými tryskáči a jachtami - jsou tisíckrát vyšší než emise běžného člověka. Pokud se však podíváme na emise z jejich investic, je jejich produkce uhlíku více než milionkrát vyšší.

Těchto několik miliardářů má dohromady 'emise z investic', které se rovnají uhlíkové stopě celých zemí, jako jsou Francie, Egypt nebo Argentina.

"O velké a rostoucí odpovědnosti bohatých lidí za celkové emise se při tvorbě klimatické politiky málokdy mluví nebo uvažuje. To se musí změnit. Tito miliardoví investoři na vrcholu firemní pyramidy nesou obrovskou odpovědnost za to, že se klima hroutí. Příliš dlouho unikali odpovědnosti," řekla Dabiová.

Zdroj: ČTK

Ekologičtí aktivisté bránili vzletu soukromých letadel z letiště v Amsterodamu

Stovky ekologických aktivistů v sobotu vnikly na plochu amsterodamského letiště Schiphol, kde po několik hodin bránily vzletu soukromých letadel. Zasáhla proti nim vojenská policie, podle místních médií byla více než stovka osob zadržena, napsala agentura Reuters. Protest byl součástí demonstrací organizovaných skupinami Greenpeace a Extinction Rebellion proti plánovanému rozšíření letiště a proti emisím ze soukromé letecké dopravy.

"Schiphol by měl omezovat provoz, ale ve skutečnosti plánuje stavbu nového terminálu a bohatí tady stále častěji létají soukromými letadly, což je druh letecké dopravy, který způsobuje největší znečištění," uvedla Dewi Zlochová z Greenpeace. Podle této organizace je letiště Schiphol největším zdrojem emisí oxidu uhličitého v Nizozemsku.

Podle agentury DPA se zhruba pěti stovkám aktivistů podařilo prolomit plot na parkovišti a dostat se na letištní plochu. Další pak demonstrovali v budově letiště. Do protestů se zapojili také místní obyvatelé, kterým vadí hluk z letiště,

Aktivisté na letištní ploše blokovali několik soukromých letadel, která tak nemohla startovat. Provoz linkových spojů protest neomezil a letiště nehlásí žádná zpoždění, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Kmen v peruánské Amazonii drží stovku turistů, chce upozornit na znečištění řeky

Domorodý kmen v peruánské Amazonii propustil asi sto turistů, včetně dvou desítek cizinců, které ve čtvrtek zadržel. Oznámil to šéf kmene Watson Trujillo, který už dříve slíbil, že turisty propustí. Činem chtěli domorodí obyvatelé přimět peruánskou vládu, aby se zabývala znečištěním řeky, na níž závisí jejich živobytí.

Skupina 98 turistů, mezi nimiž bylo 23 cizinců z Německa, Británie, Španělska či Francie, plula podle agentury AP na lodi nazvané Eduardo 11 po řece Maraňon v peruánském regionu Loreto. Zadrženi byli ve čtvrtek v obci Cuninico. Dnes ve 13:45 místního času (19:45 SEČ) turisté opět vypluli dál po řece na stejné lodi.

Trujillo zdůvodnil zadržení tím, že tak chce vládu přimět, aby řešila znečištění řeky. To způsobil podle AP únik ropy v roce 2014 a znovu letos v září. "Lidé musí pít znečištěnou vodu a jíst ryby kontaminované ropou a vládu to nezajímá," řekl Trujiilo. Znečištění řeky podle něj škodí téměř 80 komunitám, z nichž mnohé nemají dost pitné vody, chybí jim elektřina i telefonní signál.

Obyvatelé Cuninica budou protestovat a blokovat lodě plující po řece i nadále, dodal Trujillo. "Jak jsme viděli, jsme nuceni přijmout toto opatření, abychom přivolali pozornost státu, který nám osm let nevěnoval pozornost," řekl AP.

Zdroj: ČTK

Druhá rekordní pokuta za znečišťování ovzduší pro francouzskou vládu

Francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, nařídila státu zaplatit dvě nové pokuty, každou za deset milionů eur, tedy asi zhruba 245 milionů korun. Jsou za to, že stát nezlepšil kvalitu ovzduší ve velkých městech. Vláda už loni dostala pokutu deset milionů eur za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země, připomněly tiskové agentury.

"Opatření přijatá státem dodnes nezaručují, že se kvalita ovzduší zlepší natolik, aby byly co nejrychleji dodrženy limity znečištění," uvedla Státní rada. Peníze podle ní půjdou ekologickým skupinám, které podaly žalobu.

Státní rada také uvedla, že navzdory určitému zlepšení zůstávají čtyři oblasti obzvláště rizikové. Je to Toulouse, Paříž, Lyon a Aix-Marseille.

Zdroj: ČTK
Pokračovat