Prodej nových aut v Česku: Po půlročním setrvalém propadu následuje rekordní červenec

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
6. 8. 2019 16:58
Prodej nových osobních aut v červenci meziročně vzrostl o 0,8 procenta na 21 816 vozů. To je nejlepší červencový výsledek historie. Za sedm měsíců byl trh ale stále v minusu, když proti loňsku klesl o devět procent na 150 314 automobilů. Oznámil to Svaz dovozců automobilů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Za období od ledna do července je první značka Škoda s 51 275 prodanými osobními vozy a podílem přes 34 procent. Domácí automobilka od ledna do června zaznamenala pokles o 2,6 procenta. Následuje Volkswagen s poklesem téměř o čtvrtinu na 12 444 aut a Hyundai s 13procentním propadem na 11 004 vozů. Další v pořadí je Dacia s 10 349 prodanými vozy a Peugeot s prodejem 7116 aut. Na dalších místech jsou Renault, Kia, Toyota, Ford a Citroën.

Za červenec ale oproti stejnému měsíci vloni Škoda hlásí více než 26% nárůst, o pětinu aut navíc prodala i Dacia, dařilo se i BMW, Mercedesu, Toyotě, Hyundai nebo Kie. Hyundai dokonce vystřídal na druhém místě tradiční dvojku českého trhu: Volkswagen. 

Může za to mimo jiné mimořádný zájem o výběhový model ix20, kterého se za letošní červenec prodalo téměř dvakrát tolik co vloni. Malé MPV ve výrobním programu nošovické továrny končí, a tak zákazníci objednávají, co to jde.

Zajímavostí je i první místo žebříčku: Škoda Fabia byla v červenci úspěšnější než tradiční stálice Octavia. Obě oblíbené škodovky nadále okupují první dvě příčky, třetí je zmíněný Hyundai ix20. Na čtvrtém místě v červencových statistikách je Škoda Karoq, za ní Scala a na šestém místě další Hyundai, kompaktní i30.

Mírné červencové oživení trhu přichází po setrvalém poklesu, který začal vloni v září, a jedná se dokonce o nejlepší výsledek, který Svaz dovozců automobilů dosud v červenci zaznamenal.

Česko navíc není jediným státem v Evropě, který vykazuje výborná čísla. V Německu byl letošní červenec prodejně nejlepší od roku 2009, kdy stát přispíval na koupi nových aut tzv. šrotovným.

Nárůst trhu dává vzpomenout na loňské výsledky. Prodeje strmě stoupaly do srpna před zavedením nových emisních norem v září. Automobilky potřebovaly vyprodat sklady, některé věděly, že nestihnou u klíčových modelů naměřit včas emise, a že by je tedy vůbec nemohly prodávat. Účelově je tedy přihlašovaly a prodávaly jako zánovní ojetiny. 

Dá se něco podobného očekávat i letos? I teď mají v září přijít nové emisní předpisy, které zavádí nové parametry měření (bude se například kontrolovat množství uhlovodíků uvolněných z nádrže, když auto stojí). Podle Automobilwoche je ale ještě příliš brzy na to usuzovat, jestli se i letos automobilky na nové předpisy musely připravit předzásobením staršími modely a účelovými přihlášeními.

Německý magazín ale zmiňuje i možnost, že se automobilky podobným způsobem připravují na příchod přísných limitů oxidu uhličitého. Dopředu naskladňují a přihlašují vozy s vysokými emisemi CO2, které by jim příští rok zvyšovaly průměr (u 95 procent aut musí splnit průměrně 95 gramů CO2 na kilometr) a vedly k vysokým pokutám. 

V takovém případě by podobný vývoj mohl pokračovat i v druhé polovině roku a mohl vést k výrazně lepšímu výsledku, než dosud Automobilwoche v Německu očekávalo. Tím byl nárůst trhu o necelé procento na 3,46 milionu nových aut. 

V Česku se však objevuje i fenomén teplého počasí. "Podle mého soudu v tom hrálo roli také letošní počasí a část poptávky realizované v červenci je odložená poptávka z června, kdy vedra trochu paralyzovala prodeje," myslí si Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a Střední Asie.

Stejný vliv přísnějších emisních testů a norem na prodeje jako vloni Petr Knap naopak nečeká. "Automobilky jsou ale lépe připraveny a také zredukovaly nabídku motorizací, nečekám proto tak velký dopad emisních předpisů," myslí si. Předzásobení na podzimní prodeje zánovních ojetin splňujících starší emisní předpisy by se podle něj navíc mělo více projevit až v srpnu. Byť by prodeje příští měsíc měly být opět v historickém srovnání významné, překonání loňského rekordu Knap neočekává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy