prodej

Hyundai vyrobila v Nošovicích o 16,5 procenta aut více než loni

Automobilka Hyundai vyrobila letos do konce října v závodě v Nošovicích na Frýdecko-Místecku 269 800 vozů, což bylo o 16,5 procenta více než ve stejném období loni. Počítá s tím, že letos vyprodukuje 321 500 aut a příští rok bude plán ještě vyšší. Plánujeme například zdvojnásobení výroby čistě elektrických aut. Momentálně Kona Electric tvoří asi deset procent výroby, příští rok by to měl být dvojnásobek. Celkem už slezská továrna za dobu své existence vyrobila čtyři miliony automobilů, jubilejní vůz předvedla dnes. Dosud nejsilnějším rokem byl pro automobilku rok 2016, kdy vyrobila 358 400 vozů. 

Zdroj: ČTK

Růst tržeb v malých prodejnách překonal za poslední rok velké obchody

Tržby za balené potraviny a drogistické zboží v prodejnách takzvaného tradičního trhu, tedy s plochou do 400 metrů čtverečních, od loňského července do letošního srpna meziročně vzrostly o 3,8 procenta. Hypermarkety a supermarkety za stejné období zaznamenaly růst tržeb o 1,9 procenta. Vyplývá to z dat společnosti NielsenIQ.

Podle této společnosti bude následující období pro malé obchody v konkurenci nadnárodních řetězců vzhledem k tlaku na cenu ze strany zákazníků a rostoucím nákladům obchodů zatěžkávací zkouškou. 

Zdroj: ČTK

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK

ČEZ zahájil odchod z Turecka, podepsal smlouvu o prodeji svého podílu v Akcez

Energetická skupina ČEZ zahájila odchod z Turecka. V pátek podepsala smlouvu o prodeji svého padesátiprocentního podílu ve společnosti Akcez. Transakci ještě musí schválit turecké úřady, vypořádání transakce je také podmíněno sjednáním bankovního financování. Prodej podílu v Akcezu je součástí strategického záměru ČEZ zbavit se části aktiv na vybraných trzích a soustředit se na dekarbonizaci svého výrobního portfolia a rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě. ČEZ o tom v pátek informoval v tiskové zprávě.

Společnost Akcez vlastní ČEZ společně s tureckým partnerem Akkök Holding. Kupujícími jsou turecká společnost Torunlar Enerji Sanayi ve Ticaret a Başkent Dogalgaz Dagitim Gayrimenkul Yatirim Ortakligi z Torunlar Group. Pod Akcez spadají tři dceřiné společnosti, které se věnují distribuci elektřiny, prodeji energií a energetickým službám.

Prodejní proces zahájil ČEZ ve spolupráci se svým partnerem Akkök loni v létě po otestování předběžného zájmu potenciálních investorů. Po předložení závazných nabídek se ČEZ dohodl na podmínkách prodeje svého padesátiprocentního podílu v Akcezu tureckému investorovi Torunlar Group. Akkök v projektu zůstává. Transakci ještě musí v Turecku schválit antimonopolní úřad a energetický regulátor.

Zdroj: ČTK

Mexiko zakázalo prodej elektronických cigaret

Mexiko zakázalo prodej elektronických cigaret. Příslušný výnos v úterý podepsal prezident Andrés Manuel López Obrador, informovala agentura AP. Podle představitelů mexické vlády je prodej těchto produktů spojen s "velkou lží", že je jejich používání bezpečnější než kouření tradičních cigaret.

Mexická vláda už v říjnu zakázala vývoz i dovoz elektronických cigaret a náplní do nich. Místní distributoři ale naskladnili velké množství zboží, které dále prodávají. Někteří Mexičané si nechávají elektronické cigarety posílat ze zahraničí. Vláda odhaduje, že elektronickou cigaretu v zemi alespoň jednou kouřilo přinejmenším pět milionů lidí. Mexiko má téměř 130 milionů obyvatel.

Mexická vláda výrobcům elektronických cigaret vyčítá, že postavili reklamu na svůj produkt na tvrzení, že elektronické cigarety škodí zdraví méně než ty tradiční. "Dým (z elektronických cigaret) ale také škodí zdraví," řekl mexický prezident López Obrador, který dostal od Světové zdravotnické organizace (WHO) ocenění za snahu omezit spotřebu tabáku v zemi. Výrobci se navíc podle vlády designem a barvami snaží přilákat ke kouření elektronických cigaret mladé.

Zdroj: ČTK
Pokračovat