Prodej aut v západní Evropě loni poprvé za pět let klesl, na vině jsou emisní testy

ČTK ČTK
8. 1. 2019 10:12
Prodeje nových aut v západní Evropě poprvé po pěti letech klesly. Mohou za to nové přísnější emisní testy, které vešly v platnost na podzim loňského roku, a také obava Britů z brexitu.
Prodeje aut v roce 2018 v západní Evropě klesly.
Prodeje aut v roce 2018 v západní Evropě klesly. | Foto: iStock

Prodej nových osobních automobilů v západní Evropě se v loňském roce snížil o 0,7 procenta na 14,19 milionu vozů. Zaznamenal tak první celoroční pokles za pět let.

Vyplývá to z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná organizace LMC Automotive. V samotném prosinci se prodej meziročně snížil dokonce o 8,5 procenta na 942 340 vozů.

Poptávku po automobilech v západní Evropě v loňském roce podkopaly komplikace spojené s novými pravidly pro testování emisí, nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie a obavy z negativních důsledků obchodních sporů, napsala agentura Reuters.

LMC předpověděla, že v letošním roce by se měl prodej automobilů v západní Evropě zvýšit o 0,8 procenta na 14,31 milionu vozů. Upozornila však, že pokud by Británie odešla z EU bez příslušné dohody, mohl by prodej opět klesnout.

Zpráva LMC o prodeji aut v západní Evropě je založena na dostupných údajích o registraci vozidel v jednotlivých zemích a na odhadech pro některé menší trhy. Oficiální zprávu o vývoji prodeje aut v celé Evropské unii za prosinec i celý loňský rok zveřejní 16. ledna Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

 

Právě se děje

před 16 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy