Příchod přísných emisních norem zvedl prodej aut v Česku. Podíl dieselu dál padá

ČTK ČTK
5. 9. 2018 14:30
V Česku se od začátku letošního roku prodalo téměř 200 tisíc automobilů. Asi tři čtvrtiny nakoupily firmy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prodej nových osobních aut od ledna do konce srpna meziročně stoupl o čtyři procenta na 193 252 vozů. V srpnu registrace vzrostly o 31 procent. Zvýšený prodej v létě podpořila změna emisní normy, která začala platit v září. Uvedl to Svaz dovozců automobilů v tiskové zprávě.

První v prodejích je značka Škoda s 59 320 registrovanými osobními auty, následují Volkswagen s téměř 20 tisíci vozy a Hyundai s 15 tisíci auty. Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia s téměř desetiprocentním podílem, Fabia s osmi procenty a Rapid s podílem na trhu přes pět procent. Na dalších místech jsou Hyundai i30 a Škoda Superb.

Z hlediska paliva vede benzin s 66,8 procenta, na naftu připadá 30,2 procenta. V srpnu podíl naftových vozů klesl na 25 procent. Podíl automobilů nakoupených firmami se pohyboval kolem 72 procent.

Registrace lehkých užitkových automobilů vzrostly oproti loňskému roku o čtyři procenta na 13 013 vozů. První je Renault před Peugeotem a Volkswagenem. Následují Fiat a Ford. Prodej nákladních aut stoupl o 3,7 procenta na 6375 vozů. První je značka Mercedes-Benz, druhý je DAF a třetí MAN.

Registrace autobusů stouply o 71 procent na 754 vozidel. První Iveco Bus prodalo 221 autobusů, druhý SOR pak o 13 méně. Třetí skončil Mercedes.

Kategorie motocyklů zaznamenala nárůst o čtyři procenta na 13 656 strojů. V srpnu pak trh zaznamenal navýšení o 20 procent. Vede Honda před Yamahou a značkou CF Moto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy