V Evropě roste zájem o levná auta. Dacia ohrožuje zavedené stálice, daří se i Škodě

Dacia Duster se pomalu šplhá mezi nejprodávanější automobily Evropy.
24. Peugeot 308 patří mezi služebně starší kompaktní modely, prodejně na tom ale stále není špatně. Ačkoliv si meziročně pohoršil o jedenáct procent, stále se pro něj rozhodlo 79 325 zákazníků.
23. Mercedes-Benz třídy C se meziročně zhoršil o téměř zanedbatelné jedno procento. Na svém kontě má 80 034 prodaných kusů.
22. Škodě Fabia se na českém trhu daří postupně dotahovat větší Octavii. V Evropě ještě pozice malého modelu tak silná není. Za první pololetí se pro něj rozhodlo 87 542 zákazníků, o devět procent méně než loni.
21. Peugeot 2008 čeká brzy generační výměna, první generace si však stále udržuje vysoký prodejní standard. Za šest měsíců roku 2019 spadlo SUV o šest procent na 94 181 prodaných kusů.
Foto: Dacia
Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 8. 2019 6:02
Prodeje nových osobních aut v Evropě poprvé od roku 2013 klesly. Zatímco loni si v prvním pololetí našlo majitele 8,66 milionu automobilů, letos je to ve stejném období jen 8,4 milionu vozidel. Vyplývá to ze statistik společnosti Jato Dynamics, která prodeje nových aut dlouhodobě analyzuje. Mezi automobilkami se opět dařilo Dacii, které se povedlo navýšit tržní podíl už na 3,73 procenta. Roste také americká Tesla, které patří 0,54 procenta trhu s novými auty. Nejprodávanější značkou v Evropě nicméně zůstává Volkswagen. Na 24 nejoblíbenějších modelů dle statistik Jato Dynamics se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

před 30 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy