V Evropě roste zájem o levná auta. Dacia ohrožuje zavedené stálice, daří se i Škodě

Dacia Duster se pomalu šplhá mezi nejprodávanější automobily Evropy.
24. Peugeot 308 patří mezi služebně starší kompaktní modely, prodejně na tom ale stále není špatně. Ačkoliv si meziročně pohoršil o jedenáct procent, stále se pro něj rozhodlo 79 325 zákazníků.
23. Mercedes-Benz třídy C se meziročně zhoršil o téměř zanedbatelné jedno procento. Na svém kontě má 80 034 prodaných kusů.
22. Škodě Fabia se na českém trhu daří postupně dotahovat větší Octavii. V Evropě ještě pozice malého modelu tak silná není. Za první pololetí se pro něj rozhodlo 87 542 zákazníků, o devět procent méně než loni.
21. Peugeot 2008 čeká brzy generační výměna, první generace si však stále udržuje vysoký prodejní standard. Za šest měsíců roku 2019 spadlo SUV o šest procent na 94 181 prodaných kusů.
Foto: Dacia
Jan Matoušek Jan Matoušek
5. 8. 2019 6:02
Prodeje nových osobních aut v Evropě poprvé od roku 2013 klesly. Zatímco loni si v prvním pololetí našlo majitele 8,66 milionu automobilů, letos je to ve stejném období jen 8,4 milionu vozidel. Vyplývá to ze statistik společnosti Jato Dynamics, která prodeje nových aut dlouhodobě analyzuje. Mezi automobilkami se opět dařilo Dacii, které se povedlo navýšit tržní podíl už na 3,73 procenta. Roste také americká Tesla, které patří 0,54 procenta trhu s novými auty. Nejprodávanější značkou v Evropě nicméně zůstává Volkswagen. Na 24 nejoblíbenějších modelů dle statistik Jato Dynamics se podívejte do galerie.
 

Právě se děje

před 4 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy