V Brně se vrátili do éry socialismu. Technické muzeum ukazuje známá i neznámá auta východního bloku

Volhu 21 si většina pamatuje patrně s černým lakem. I toto dvoubarevné provedení ale sovětské limuzíně sluší.
Už při vstupu do muzea na výstavu láká poutač v podobě Škody 1203, která však již byla vyrobena v trnavské automobilce TAZ.
Jádro vystavených aut pochází z Československa. Nejstarší je Škoda 1200, která se vyráběla mezi lety 1952 až 1956, kdy ji nahradil omlazený typ 1201. Jako první auto značky se 1200 mohla pochlubit celokovovou karoserií.
Přední část zdobí nejen logo okřídleného šípu, ale také nápis Škoda a v masce chladiče vyražené typové označení vozu.
Chybět nemůže ani klasické "eMBéčko", jemuž se i podle jména a poruchovosti zejména v prvních letech výroby říkalo tisíc malých bolestí.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
1. 7. 2018 8:10
Pozor, zákruta! Tak v minulém století začínal stejnojmenný motoristický pořad na vlnách Československého rozhlasu. A stejně se jmenuje výstava, kterou je možné navštívit v Technickém muzeu Brno. Středem expozice jsou automobily, které bylo možné na silnicích potkat za socialismu. Vedle nich ale nechybí ani unikátní československé koncepty. Co všechno je v moravské metropoli k vidění najdete v následující galerii, kterou zároveň můžete brát i jako tip na prázdninový výlet.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy