Auto snů za socialismu? Nedostupným kombi východního bloku kraluje Lada a Dacia

Škoda Octavia byla před Formanem posledním sériovým kombi z Mladé Boleslavi.
Začátkem padesátých let začala Škoda vyrábět typ 1200, který se po modernizaci přejmenoval na 1201. Vedle sedanu vzniklo kombi, která dostalo přívlastek STW, což je zkratka pro Station Wagon. Odtud se vozu lidově říkalo stejšn. Provedení 1200 STW je mnohem vzácnější než 1201 STW - prvního ve Vrchlabí vyrobili asi 2 tisíc kusů, druhého vzniklo přes 13 tisíc kusů.
To v roce 1963 ukázal i prototyp typu 1000 MB s karoserií kombi. Ačkoliv auto dostalo motor umístěný naležato kvůli lepšímu přístupu k nákladu i sedadlům, spolehlivost řešení nebyla velká a do sériové výroby se nedostalo.
Prvním kombi Škoda se tak po Octavii stal až v roce 1990 Forman. O 35 cm delší Favorit ukázal cestu všem dalším malým škodovkám - jak Felicia, tak všechny generace Fabie tak mají ve své nabídce i praktickou karosářskou verzi.
Obrovskou popularitu si napříč zeměmi východního bloku získal Žigulík, tedy Lada 2101. Stejně jako dárce Fiat 124, i licenční stroj z SSSR se nespokojil jen s karoserií sedan. Proto se v roce 1971 objevilo provedení 2102, opět vzniklé díky licenci italské automobilky. Celkem vzniklo přes 660 tisíc kombíků za 15 let produkce.
Foto: Archiv společnosti ŠKODA AUTO
Jan Matoušek Jan Matoušek
28. 9. 2018 16:59
Dnes jsou na vzestupu hlavně SUV, ale kombíky stále platí za jeden z ideálů rodinného auta. A jinak tomu nebylo ani v minulosti. I automobilky v zemích bývalého východního bloku sázely na praktický typ karoserie. Připomeňte si, jaká kombi se vlastně v Československu, Sovětském svazu nebo NDR kdysi vyráběla.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy