Na policejní akci se přitom dá dopředu připravit. Policie místa, na nichž bude rychlost měřit, dopředu zveřejnila prostřednictvím dopravně-bezpečnostního portálu bezpecnecesty.cz. Jeho uživatelé ostatně místa k měření na mapě Česka i zadávají a následně pro ně hlasují.
Přehled míst, která pak i s ohledem na hustotu provozu a další parametry policie k měření vybrala, najdete v galerii. Nejvíce radarů bude na řidiče číhat ve Středočeském kraji, který má ostatně i nejhustší silniční síť.
Vloni akce proběhla 21. dubna, 669 policistů při ní zkontrolovalo 6000 vozidel. Zaznamenali 2747 přestupků, z čehož bylo 2322 porušení rychlosti. Našli se ale i šoféři, kteří řídili pod vlivem nebo bez zapnutých bezpečnostních pásů.
Nepřiměřená rychlost sice není nejčastější příčinou nehody, ale výrazným způsobem přispívá k tragickým statistikám. Vloni zahynulo v Česku u takových nehod 174 lidí, což jsou dvě pětiny usmrcených při nehodách způsobených řidiči motorových vozidel.
V Německu se však v minulosti rovněž objevily studie, které přínos akcí, jako je Speed marathon, zpochybňují. Pozitivní účinek přítomnosti policistů a měření je podle nich velice krátkodobý a dlouhodobě nedokáže změnit chování řidičů.
Podle odborníka na bezpečnost dopravy Romana Budského nemá být řešením jen měření, vytipovaná místa mají být patřičně upravena tak, aby na nich řidiči rychlost dodržovali.