Před 80 lety zemřel František Janeček, tvůrce motocyklů Jawa. Připomeňte si je

Otec motocyklů Jawa František Janeček zemřel před 80 lety.
František Janeček se narodil 23. ledna 1878 v Klášteře nad Dědinou nedaleko Kvasin. Vystudoval strojařinu, dva roky se ale v Berlíně věnoval také studiu elektrotechniky. Koncem 19. století pracoval pro Emila Kolbena a následně přesídlil do Nizozemska - v obou případech se věnoval elektrotechnice. Právě v Nizozemsku také přihlásil svůj první patent.
Dvoudobý motor pod kapotou zůstal, vzniklo pak hned několik karosářských verzí včetně speciálu pro armádu nebo naopak sportovního roadsteru.
Prospekt Mototechny, lákající v roce 1953 ke koupi motocyklu Jawa nebo ČZ.
Fotka z 24. mezinárodní Šestidenní v Anglii i s účastí československých závodníků.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
4. 6. 2021 6:02
Výrobce motocyklů Jawa oslavil před dvěma lety devadesát let své existence. Společnost založil v roce 1929 český průmyslník a konstruktér František Janeček, který vedle motocyklů a automobilů proslul třeba také výrobou ručních granátů nebo samopalů. 4. června uplynulo už osmdesát let od jeho úmrtí. Připomeňte si v galerii jeho osobnost, ale i klíčové modely značky Jawa.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem

Rakousko od čtvrtka zavádí kontroly na hranicích se Slovenskem, informovalo tamní ministerstvo vnitra. Podle něj jde o reakci na krok Česka, které kontroly zavedlo tento týden kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů.

Připravujeme podrobnosti.

 

před 1 hodinou

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

Další zprávy