Umí plavat, létat i předpovídat budoucnost. Prohlédněte si monstra i kuriozity silnic

Isetta - auto, do které se nastupuje přes otevírací přední část.
Mysleli jste si, že první hybridní auta přišla až s masovým rozvojem automobilismu? Není to pravda. Vůbec první funkční hybrid na světě totiž vyrobil Ferdinand Porsche v době, kdy pracoval u rakouské firmy Lohner. Představil jej v roce 1900 pod názvem Lohner-Porsche s elektromotory přímo v kolech, kterým energii nedodávala baterie, ale spalovací motor fungující jako generátor. Jakkoliv však šlo o pokrokovou technologii, která dokonce byla připravena k sériové výrobě, mimo jiné vysoká hmotnost vozu spolu s krátkým dojezdem ale hybridní a koneckonců i elektrický pohon na delší dobu pohřbily.
L'Oeuf Electrique, v překladu elektrické vejce, je pozoruhodný francouzský automobil Paula Arzense, návrháře a inženýra, z roku 1942. Jak už název napovídá, jde o elektromobil, jehož nejzajímavějším prvkem byla extrémně lehká a průhledná karoserie z plexiskla a hliníku. Ta váží 60 kg, kvůli elektromotoru a především bateriím je ale hmotnost celého vozu 350 kg. I se dvěma cestujícími na palubě zvládne plně nabité "vejce" ujet až 100 km. Produkce se model nikdy nedočkal, až do smrti svého tvůrce v roce 1990 však zůstal jeho majetkem, dnes je k vidění v automobilovém muzeu v Mulhouse.
Peel P50 se v roce 2010 zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejmenší sériové auto na světě. Tříkolka má na délku jen 134 cm, přesto jezdí až 60 km/h. Zajímavostí je chybějící zpátečka, při potřebě jejího využití je prostě třeba lehké auto přesunout ručně. Na ostrově Man se auto původně vyrábělo mezi lety 1962 a 1965, v roce 2011 ale byla výroba, ručně a na zvláštní objednávku, obnovena - nejprve s benzinovým a později i elektrickým motorem. Autocar v lednu 2018 psal o tom, že ročně se prodá asi 15 nových P50.
Na něj navázal o něco větší, 2,6metru dlouhý model S-3D s celokovovou karosérií. Ten se nabízel mezi lety 1970 a 1987.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
17. 11. 2020 7:08
Většina automobilů by se dala bezpečně zařadit do kategorie běžných modelů pro přepravu z bodu A do bodu B. Každý cílí na trochu jinou skupinu zákazníků, liší se výkonem i vlastnostmi, celkově jsou ale poměrně normální. A pak je menší procento vozidel, která by bylo možné hodit do škatulky "bláznivá" či "kuriózní". A právě několik modelů z této škatulky jsme vybrali v následující galerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet v jedné z budov Permské státní univerzitě. Informují o tom ruské tiskové agentury. Podle předběžných zpráv jsou na místě mrtví, oznámila agentura TASS s odvoláním na zdroj z bezpečnostních složek. Někteří studenti se před útočníkem zavřeli v posluchárnách univerzity, další vyskočili z okna, popsal agentuře zdroj.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy