Legendární ruský výrobce nákladních aut slaví. První Kamaz vyrobili před 45 lety

Nákladní Kamazy v atraktivních barvách.
Do konce roku 1976 smontovali na břehu řeky Kama pět tisíc nákladních aut. Do konce prosince následujícího roku už to bylo 22 tisíc automobilů.
Vedle toho Kamaz v roce 1980 uvedl vůbec poprvé také přeplňovaný motor vlastní konstrukce.
Kamazy se rychle staly nejrozšířenějšími nákladními auty na sovětských silnicích. Za rok dokázala automobilka vyrobit přes 100 tisíc automobilů, připomeňme, že plánovaná maximální kapacita byla dokonce 150 tisíc aut ročně.
Třeba slavnou dakarskou rallye vyhrál Kamaz mezi lety 1990 a 2021 hned osmnáctkrát. Poprvé v roce 1996 s typem 49252 (na snímku).
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
16. 2. 2021 6:02
Před 45 lety, 16. února 1976, vyjel z tehdy nově postavené továrny ve městě Naberežnyje Čelny první nákladní automobil značky Kamaz. Od té doby už ruský výrobce postavil přes 2,2 milionu vozidel, které se mimo jiné zapsaly výrazným písmem do kroniky dálkových rallye. Připomeňte si v následující galerii historii automobilky Kamaz.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy