Legendární ruský výrobce nákladních aut slaví. První Kamaz vyrobili před 45 lety

Nákladní Kamazy v atraktivních barvách.
Do konce roku 1976 smontovali na břehu řeky Kama pět tisíc nákladních aut. Do konce prosince následujícího roku už to bylo 22 tisíc automobilů.
Vedle toho Kamaz v roce 1980 uvedl vůbec poprvé také přeplňovaný motor vlastní konstrukce.
Kamazy se rychle staly nejrozšířenějšími nákladními auty na sovětských silnicích. Za rok dokázala automobilka vyrobit přes 100 tisíc automobilů, připomeňme, že plánovaná maximální kapacita byla dokonce 150 tisíc aut ročně.
Třeba slavnou dakarskou rallye vyhrál Kamaz mezi lety 1990 a 2021 hned osmnáctkrát. Poprvé v roce 1996 s typem 49252 (na snímku).
Foto: ČTK
Před 45 lety, 16. února 1976, vyjel z tehdy nově postavené továrny ve městě Naberežnyje Čelny první nákladní automobil značky Kamaz. Od té doby už ruský výrobce postavil přes 2,2 milionu vozidel, které se mimo jiné zapsaly výrazným písmem do kroniky dálkových rallye. Připomeňte si v následující galerii historii automobilky Kamaz.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda. Zřejmě jde jen o dělostřelectvo zpoza hranic

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 3 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy