Obrazem: Kuriózní automobilová monstra. Před desítkami let lidem fantazie nechyběla

Dnes je snem nejednoho nadšence šestikolový Mercedes, dříve přitom existovaly i desetikolové off-roady.
Už v roce 1929 dokázalo auto dosáhnout rychlosti 372,459 km/h. Na tuto metu se ve americkém Daytona Beach dostal britský pilot Henry Segrave, přičemž šlo v své době o absolutní pozemní rychlostní rekord. Segrave pilotoval speciál nazvaný Golden Arrow - v překladu zlatý šíp - s aerodynamickou karoserií a leteckým dvanáctiválcem o objemu 23.9 litru. Maximální výkon? 690 kW. Rychlostní rekord nicméně Segravovi nevydržel dlouho. V roce 1931 jej s hodnotou 396,025 km/h překonal jiný Brit Malcolm Campbell.
Motocykl, ovšem jen s jedním velkým kolem. To byl vynález Itala M. Goventosy z města Udinese. Tento stroj údajně pochází z roku 1931 a zatímco řidič sedí uprostřed kola, to se kolem něj točí. K pohonu měl sloužit vzduchem chlazený jednoválec, některé zdroje pak udávají maximální rychlost až 150 km/h.
Předválečný vývoj dálkové osobní dopravy byl poměrně rychlý, o to více pak s konkurencí ztrácela krok doprava silniční. Proto Američané přišli v roce 1930 s nápadem, vyrobit unikátní autobus, který by si svým vybavením nezadal s Titanicem. Na palubě měly být kulečníky, bazén či taneční parket. To vše doplněné o místo pro osobní auta a letadla, kdyby se chtěl někdo vydat na výlet. Autobus měl brázdit trasu mezi New Yorkem a San Franciscem, tedy mezi západním a východním pobřežím USA. Celé to ale zůstalo jen u neuskutečněného snu.
Tento stroj se v angličtině jmenuje tractor cycle a jde o motocykl, který má místo klasických kol pás. V roce 1938 ho vytvořil Francouz J. Lehaitre a jeho hlavním účelem bylo projet v jedné stopě co možná nejtěžším terénem. A protože "tractor cycle" vznikl na prahu druhé světové války, existovaly i úvahy o vojenském použití. K tomu nicméně nikdy nedošlo.
Foto: Nationaal Archief / Flicrk.com / Public domain
Dan Poláček Jan Matoušek Dan Poláček, Jan Matoušek
30. 6. 2019 6:54
Automobilismus přeje lidem s kreativním myšlením. A nejde jen o konstruktéry velkých značek. Často se setkáváme i s nápaditými vozidly vyrobenými podomácku, mezi nimiž nechybí ani skutečné rarity. Vzpomeňme třeba unikátní a dodnes atraktivní sportovní vůz JK 2500, který vznikl v 50. letech minulého století v jedné garáži v Československu. Některé z následujících automobilových rarit a monster jsou ještě staršího data, což jen dokazuje, že fantazie lidem nechyběla ani před více než osmdesáti lety.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy