Necpěte se do zúžených pruhů, nemáte v nich co dělat. Řidiči často nevědí, jak je jejich auto široké

Eva Srpová Eva Srpová
Aktualizováno 11. 8. 2018 14:48
Na pražském mostě Barikádníků probíhá rekonstrukce svodidel a oprava vozovky. V zúžení jsou dva pruhy, levý má ale jen dva metry. Je tedy tak úzký, že v něm většina aut ani nesmí jet, což ale dělají. Vznikají tak nebezpečné situace, kdy auta ohrožují řidiče v pravém pruhu.
Na pražském mostě Barikádníků vzniká trochu chaos. V levém pruhu jezdí auta, která tam nemají co dělat. | Video: Tomáš Cetkovský

Mezi pražským mostem Barikádníků a ulicí Na Truhlářce se začalo začátkem července opravovat. Opravují se tu římsy, betonová svodidla a části vozovky. Rekonstrukce, která probíhá v sedmi etapách, by měla skončit 14. září letošního roku.

Ze začátku tu v zúžení vznikl jen jeden jízdní pruh, který po připojení z ulice Nová Povltavská doplnil ještě druhý. Jenže situace byla v tomto místě katastrofická, vznikaly zácpy. A tak došlo k úpravě pruhů.

Vytvořil se tu prostor pro dva pruhy, avšak ten levý měří jen dva metry. Je tedy tak úzký, že do něj většina aut ani vjet nesmí. Jenže to dělají, a tak vznikají nebezpečné situace, kdy auto vlevo ohrožuje vozidlo jedoucí vpravo.

"Po zkušenostech z prvních dnů realizace a ve chvíli, kdy není třeba těžká technika a širší manipulační prostor, zhotovitel svůj manipulační prostor zúžil a umožnil tak vytvoření dalšího, užšího pruhu pro menší vozy nebo motocykly, na což řidiče upozorňuje i dopravní značení, a tím se zmírnily kolony ve směru z centra," řekla pro Aktuálně.cz Barbora Lišková, tisková mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Zároveň dodala, že podle dopravněinženýrských opatření měl jen jeden jízdní pruh stačit, ale zhotovitel se nakonec rozhodl pro řešení se dvěma pruhy, byť zúženými, aby byla doprava o trochu snesitelnější.

Jenže do pruhu, který měří jen dva metry, na což upozorňuje dopravní značení před zúžením, většina současných aut nemá právo vůbec jet. Je vhodný pro motocykly nebo miniauta.

Moderní vozy se totiž zvětšily a dnes měří víc než dva metry i běžný Volkswagen Golf (2027 mm se zpětnými zrcátky), dokonce sem nesmí ani současná Škoda Octavia, která se zrcátky měří 2017 mm. A to by se ještě mělo pamatovat na bezpečný odstup po obou stranách, a to minimálně 25 cm.

Že řidiči ani netuší, jak je jejich auto široké, se prokázalo v průzkumu rakouského automotoklubu ÖAMTC realizovaném vloni. Přiznalo se k tomu 86 procent řidičů. Každý druhý se při tipování spletl zhruba o 30 centimetrů.

A podobně by to dopadlo pravděpodobně i s Čechy, protože do dvoumetrového pruhu na mostě Barikádníků vjíždí i řidiči s velkými vozy, kteří pak ohrožují auta v pravém pruhu, chaoticky brzdí a lekají se svodidel vlevo a tlačí se do pruhu vpravo. Pokud by došlo k nehodě, budou to oni, kdo zaplatí až dvoutisícovou pokutu, protože jejich vůz je širší, než povoluje značka.

Infrastruktura tedy není připravená na to, že auta jsou dnes široká. Kdyby na mostě Barikádníků zůstal jen jeden pruh, pravděpodobně by případní kritici dennodenních zácp byli mnohem víc slyšet. Takto to tedy lze brát sice jako vstřícnější krok k uklidnění dopravy na frekventovaném pražském uzlu, který ale v praxi moc nepomůže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Osmý zápas, osmá výhra. Jekatěrinburg s Kovářem dál vítězí

Hokejisté Jekatěrinburgu vyhráli v KHL i osmý zápas a posedmé u toho byl český brankář Jakub Kovář. Jediný neporažený tým v soutěži zvítězil 5:4 v prodloužení nad Kunlunem a stále se pyšní stoprocentním bodovým ziskem. Před Šimonem Hrubcem dostal v brance čínského týmu přednost Jeremy Smith.

Kovářův Avtomobilist přitom uspěl už počtvrté až po nerozhodném výsledku v základní hrací době. Domácí tentokrát dvakrát stáhli jednogólovou ztrátu a po dvou třetinách sami vedli 4:3. Na vyrovnávacím gólu čínského týmu se podílel asistencí obránce Andrej Šustr.

Zápas rozhodl po 42 sekundách prodloužení druhým gólem v zápase německý útočník Brooks Macek, který se posunul do čela klubové produktivity s 11 body za šest branek a pět asistencí.

KHL:

Jekatěrinburg - Kunlun Red Star 5:4 v prodl. (za hosty Šustr 0+1), Magnitogorsk - Spartak Moskva 4:3, Ufa - Omsk 2:5, CSKA Moskva - Vladivostok 4:0, Dynamo Moskva - Petrohrad 0:2, HK Soči - Nižnij Novgorod 5:4, Kazaň - Nižněkamsk 4:1.

před 1 hodinou

Rada bezpečnosti zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb

Rada bezpečnosti OSN zamítla obě rezoluce, které vyzývaly k příměří v syrské provincii Idlíb. Státy se neshodly ohledně výjimky pro útoky na teroristy.

před 1 hodinou

Bulharský fotbalový útočník Berbatov ukončil v 38 letech kariéru

Fotbalový útočník Dimitar Berbatov ukončil v 38 letech kariéru. Někdejší hráč Manchesteru United to oznámil na twitteru. Naposledy působil v minulém roce v indickém klubu Kerala Blasters.

"Aktivní fotbal mi bude chybět, ale po téměř dvaceti letech v profesionálním fotbale nastal čas," napsal Berbatov.

Rodák z Blagojevgradu začal profesionální dráhu v CSKA Sofia, odkud zamířil do Bayeru Leverkusen. Poté vystřídal Tottenham, Manchester United, s nímž získal dva ligové tituly, Fulham, Monako a před angažmá v Indii působil v PAOK Soluň.

V bulharské reprezentaci nastřílel v 78 zápasech 48 gólů a dělí se v pořadí kanonýrů o první místo s Christem Bonevem.

před 1 hodinou

Správa železnic čelí exekuci kvůli sporům o desítky tisíc korun

Správa železniční dopravní cesty čelí exekuci kvůli dvěma sporům o desítky tisíc korun. Uvedl to server Euro.cz. Jedna firma a jeden živnostník, které zastupuje stejný advokát, se v řízení dožadují dohromady asi 54 000 korun. Zatím nebyl vydán žádný exekuční příkaz. Státní organizace se k situaci zatím nechce vyjadřovat.

Další zprávy