Foto: Nejpomalejší auta na trhu? Pozor na tyto silniční šneky, raději je předjeďte

Pokusy o zrychlení alespoň na 100 km/h mohou v nejpomalejších autech na českém trhu trvat i více než 17 sekund.
27. Poměrně dost aut má stejný čas 14,9 sekundy potřebný ke zrychlení na stokilometrovou metu. Jedním z nich je Volkwagen Polo, pokud ho pohání litrový tříválec o výkonu 55 kW.
26. Pokud má Ford Fiesta pod kapotou 1,1litrový tříválec o výkonu 51 kW, potřebuje k zrychlení z nuly na 100 km/h také 14,9 sekundy.
25. Škoda Citigo a Volkswagen Up se silnější variantou tříválce, tedy o výkonu 55 kW, který je spřažen s automatem, zrychlují stejně jako Fiesta a Polo, tedy za 14,9 sekundy.
24. Škodě Fabia Combi už zvoní umíráček, k dispozici jsou už jen skladové vozy. S motorem 1.0 MPI/55 kW se připravte na to, že jízda bude vždy spíše rozvážná. A to zejména v případě, že ji navíc naložíte zavazadly. Zrychlení na 100 km/h totiž běžně zvládá až za 14,9 s.
Foto: iStock
Eva Srpová Eva Srpová
17. 5. 2018 6:43
Sestavili jsme přehled 27 nejpomalejších aut na českém trhu. Na stokilometrové zrychlení často potřebují více než patnáct vteřin, to nejpomalejší dokonce 17,6 sekundy. Podívejte se do galerie.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów. V tiskové zprávě to v pátek oznámilo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Praha Varšavě vytýká to, že v souvislosti s rozšířením těžby porušilo unijní právo, součástí žaloby je také žádost o zastavení těžby uhlí v dole do doby, než unijní soud rozhodne.

MŽP ve zprávě dále uvedlo, Česko také požádalo soud, aby žalobu projednal přednostně, vzhledem k dopadům těžby na obyvatele příhraničních oblastí Libereckého kraje. Záměr žalobu podat v pondělí schválila česká vláda. Polské ministerstvo ovzduší a životního prostředí v pondělí podle televize TVN 24 vyjádřilo nad rozhodnutím české vlády údiv. Podání žaloby přivítaly ekologické organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy