Typický český motorista natankuje na pumpě 40 litrů paliva, na pokladně si poručí lungo s mlékem nebo cappuccino a k tomu si dá párek v rohlíku. Potvrzují to všichni velcí provozovatelé čerpacích stanic. V Česku ho začal jako první nabízet Shell.
Hot dog je jednou z nejoblíbenějších jednoduchých "rychlovek" na umlčení hladu a nabízí se po celém světě v nesčetných variantách. Svůj původ má nejspíš v Německu, za název "horký pes" a extrémní popularitu ale vděčí Američanům. V Česku začal moderní párek v rohlíku prodávat na počátku 70. let českobudějovický řezník Václav Masopust pod španělským názvem pikador, údajně poté, co se vrátil z výletu po Madridu.
Síť stanic OMV se nově rozhodla pro odvážný krok. Chce české řidiče přesvědčit, že než na párku v rohlíku, který je k dostání skoro na každé benzínce, si lépe pochutnají na Leberkäse neboli rakouské sekané v housce.
Tu důvěrně znají všichni, kteří si někdy kupovali rychlé občerstvení na rakouských pumpách. Jenže tam se obvykle cihla masa vyhřívá celý den ve vitríně u kasy, aby ji pak obsluha plátkovala a vkládala do kaiserky při každé objednávce.
V Česku už začalo OMV novinku nabízet na vybraných pumpách, na rozdíl od jižních sousedů ji ale chce servírovat co nejčerstvější. "V minulosti tu totiž pokusy uspět s Leberkäse už byly, ale podle mého se neuchytila právě kvůli přípravě. Teď máme maso už naplátkované v housce a vystavené v chlazené vitríně, obsluha pak během minuty pokrm ohřeje ve speciálních horkovzdušných pecích," vychvaluje novinku Michal Janda, manažer oddělení gastronomie v českém zastoupení OMV.
Připomíná, že maso dodává pečlivě vybraná rakouská farma, neobsahuje žádná dochucovadla, konzervační látky, barviva ani lepek. Houska je nicméně pšeničná, a tak čistě "gluten free" tento pokrm pochopitelně není.
Na tuzemských pumpách OMV mají s Leberkäse údajně takový úspěch, že ze současných 25 stanic, kde je sekaná v současnosti k mání, jich do konce roku bude 96. V nepříliš vzdálené budoucnosti pak Leberkäse opanuje všech 138 čerpaček rakouské sítě v Česku.
Má sekaná v housce šanci porazit párek v rohlíku?
Důvod, proč v OMV přicházejí s novou "rychlovkou", je nasnadě. Lidé na cestách stále více vyžadují, aby jídlo "do ruky" bylo teplé. A i když jsou na pumpách rakouského vlastníka stále populární čerstvě připravované sendviče, v jejich případě jde o studené jídlo, což nevyhovuje každému.
"Některé jsme začali nabízet také ve variantách k zapečení a pořídili jsme kvůli tomu speciální trouby. Pak jsme hledali další produkt, který bychom v nich mohli připravovat. Jestli má nějaké rychlé jídlo šanci v Česku porazit párek v rohlíku, je to právě Leberkäse," věří Janda.
Rakouská sekaná housce není podle něj ten typ produktu, který spadá do "guilty pleasure" kategorie. "Zkrátka jídlo, které si dám jednou za čas a jenom kvůli opravdu nezvladatelné chuti," pokračuje Janda a tvrdí, že jejich maso je chutnější a kvalitnější než párek. Že by však české OMV odmítaly nabízet hot dogy, se podle něj ale nestane.
"Nic proti nim samozřejmě nemáme. Existují lokality, kde se buď nedají připravovat čerstvé sendviče kvůli nedostatku prostoru, nebo je tradice na těchto pumpách zakořeněná, a tak i my hot dogy v nabídce máme, ať už dnes populární rollery, kde se párek otáčením ohřívá, nebo postaru v nádobě v páře. Přece jen, v oblibě je mají nejen Češi," připouští Janda.
V českém zastoupení MOL ale kontrují, že párek nemusí být nutně méně hodnotný fast food. "Naše párky jsou složené z těch nejkvalitnějších surovin a s vysokým podílem masa, nabízíme párky výhradně od českého výrobce. Výhodou je samozřejmě rychlost přípravy, kdy si vybraný hot dog zákazník odnáší během 1,5 minuty od objednání," podotýká Mikuláš Duda z českého oddělení komunikace za společnost MOL.
Na českých pumpách maďarského vlastníka je hot dog samozřejmě bestseller. "Hot dogů prodáme více než 5,5 milionu ročně, nejoblíbenějšími druhy je klasický typu Frankfurter a hned v závěsu jej následují limitované edice XXL klobás," doplňuje Duda.
Že bude těžké v oblíbenosti rychlého občerstvení na pumpách párek v rohlíku překonat, míní i zástupci Orlen Unipetrol. "Jeho popularita navíc neustále roste, prakticky každý druhý zákazník u nás na pumpě zahání hlad hot dogem. Minulý rok jsme jich poprvé prodali v jednom měsíci více než milion, letos se tuto hranici podařilo překonat už třikrát - a to v květnu, červenci a srpnu. Celkově jsme jich loni prodali 11 milionů," popisuje Igor Karliński, ředitel pro shop a gastro sítě ORLEN s tím, že mezi další oblíbené rychlovky se řadí kaiserka s herkulesem, slaný croissant, pannini se šunkou a nivou a často něco sladkého ke kávě.
Janda z OMV na rozdíl od konkurence nechce prozradit, kolik hot dogů prodají a jak si v porovnání s nimi Leberkäse vede, nicméně si pochvaluje, že sekaná v housce je hit.
"V absolutních číslech sice není nejprodávanější, pokud se ale podíváme na omezený vzorek stanic, kde se nabízí vedle našeho standardního občerstvení, tak nejpopulárnější je. Jsme na ta čísla opravdu pyšní. I proto jsme v říjnu začali nabízet také verzi s chilli a uvažujeme i o variantě se sýrem," dodává Janda.
Kdo je kritikem rychlého a možná ne tak úplně zdravého stravování na pumpách, z obliby hot dogů asi nadšený nebude. Všechny společnosti svorně připomínají, že samozřejmě nabízejí i zdravé alternativy. Třeba saláty, jogurty, polévky, vegetariánské i veganské pokrmy. Zástup hladových motoristů má ale evidentně jasno, čím rychle zaplnit žaludek.
Určitou změnu ale čerpací stanice v prodejních statistikách evidují, a tou je zájem o nový druh nápojů.
"Trend zdravého životního stylu se projevuje dvojciferným růstem v kategorii vitamínových a funkčních vod, v poslední době i sportovních drinků. Omezují se nákupy nápojů s vysokým obsahem cukru," dodává Lada Gadas z Orlen Unipetrol s tím, že prodeje energy drinků po dlouhých letech růstu mírně klesají.