Auta, která znamenala konec jedné éry. Škoda zaspala dobu, Saab doplatil na finance

Jan Matoušek Jan Matoušek
8. 6. 2019 6:24
Technická řešení, jednotlivé modely nebo rovnou celé značky. Automobilový průmysl je plný příkladů, kdy se po dlouhé době někdo rozhodl a změnil (či zcela zrušil) něco, co fungovalo. Například Wankelův motor, pohon zadních kol u modelů Škoda nebo i celou existenci švédského Saabu. Právě na případy "posledních aut v řadě" jsme se zaměřili v následující galerii.
Foto: Výrobci

Poslední silniční auto s motorem V4

Vidlicový čtyřválec je motor, který znají především fandové motocyklů. V jedné stopě se podobná jednotka objevuje doposud, u automobilů však čtyři válce s umístěním do V příliš populární nejsou. Jejich technika je složitější, a tím i dražší, také úspora místa není příliš významná.

Proto je v historii jen málo případů, kdy se vidlicový čtyřválec objevil v útrobách automobilu. Vzpomenout můžeme především celou řadu Lanicií - mezi nimi i kupé Fulvia - či první generaci Fordu Transit.

Zřejmě posledním silničním osobním autem s motorem V4 byl ZAZ 968 Záporožec, poslední varianta ukrajinského modelu. Motor vyrobený firmou MeMZ byl umístěn vzadu, chladil ho vzduch a pro lepší kultivovanost používal vyvažovací hřídel. Vidlicový čtyřválec byl přitom jedním z charakteristických prvků celé řady Záporožec. Podobnou jednotku měla už první verze 965, následovala 966 a pak tedy její modernizace 968. Ta se ve výrobě udržela až do roku 1994.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy